اخبار سلامت

فعالیت بدنی کم خطر مرگ زودرس را افزایش میدهد

غروب قبرستان

افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند ۲۱درصد بیشتر احتمال دارد دچار مرگ زودرس شوند. مسئله این است؛ کسانی که به طور مداوم روی مبل لم می‌دهند و فعالیت بدنی کمتری نسبت به بقیه افراد دارند، ۲۱ درصد بیشتر احتمال دارد که دچار مرگ زودرس شوند! درست است که فعالیت بدنی، شما را لاغر، عضلانی، و محکم نگه می‌دارد. اما آیا می‌تواند باعث زندگی طولانی‌تر هم بشود؟

ظرفیت هوازی بیشتر باعث کاهش خطر مرگ زودرس میشود

مطالعه‌ای که انجام آن نزدیک به نیم قرن طول کشید، به ما بهترین دلیل را برای ورزش کردن ارائه داده است؛ محققان این مطالعه، یک ارتباط قطعی بین ظرفیت هوازی کم، و افزایش خطر مرگ زودرس پیدا کردند! محققان، تاثیری که توانایی یک فرد برای دریافت اکسیژن در طول ورزش سنگین (معروف به VO2 max) می‌تواند روی خطر مرگ آنها داشته باشد را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. پس از ۴۵ سال تحت نظر گرفتن سلامت گروهی از مردان، آنها دریافتند مردانی با میزان ظرفیت هوازی پایین، ۲۱ درصد بیشتر احتمال داشت که در طول دوره این مطالعه، فوت کنند. آنها همچنین کشف کردند که خطر مرگ مرتبط با ظرفیت هوازی پایین، فقط نسبت به سیگار کشیدن، در جایگاه دوم قرار داشت، یعنی بیشتر از فشار خون و کلسترول بالا بود!

برای این مطالعه که در سال ۱۹۶۷ آغاز شد و در مجله کاردیولوژی پیشگیری کننده اروپا به چاپ رسید، محققان از آکادمی دانشگاه گوتنبرگ در سوئد، سطوح VO2 max نزدیک به ۸۰۰ مرد را آزمایش کردند. هر چه VO2 max بالاتر باشد، آنها از نظر فیزیکی متناسب‌تر هستند. فعالیت فیزیکی، اکسیژن و مواد مغذی را به بافت‌های شما می‌برد، تا به قلب شما کمک کند بطور موثرتری کار کند.

دکتر پرلاندوال، در دانشگاه گوتنبرگ در بیانیه‌ای گفت:

نویسنده ارشد این مطالعه، دکتر پرلاندوال، یک محقق در بخش آکادمی پزشکی مولکولی و بالینی در دانشگاه گوتنبرگ در بیانیه‌ای گفت: مزایای فعال بودن از نظر بدنی در طول زندگی، کاملا روشن است. لادنوال و تیمش، این مردان را تا سال ۲۰۱۲ تحت نظر گرفتند. آنها در طول این ۴۵ سال، سلامت این افراد را بوسیله انجام چندین معاینه فیزیکی هر ۱۰ سال یکبار و پیگیری کردن جزئیات مربوط به علت هر مرگ و میر از «اداره ملی مرگ و میر» بررسی کردند.

لادنوال گفت: خطر مرتبط با ظرفیت هوازی پایین در طول بیش از ۴ دهه کاملا مشهود بود، و نشان می‌دهد که فعالیت بدنی می‌تواند تاثیر زیادی در طول زندگی داشته باشد. ما، راه درازی در کاهش مصرف سیگار پیموده ایم. چالش اصلی بعدی، فعال نگه داشتن خودمان از نظر بدنی و همچنین کاهش عدم فعالیت بدنی (مانند نشستن طولانی مدت) می‌باشد.

گذشته از افزایش دادن شانس شما برای داشتن یک زندگی سالم‌تر و طولانی‌تر، فعال بودن از نظر فیزیکی می‌تواند با کاهش خطر ابتلا به بیماری و افزایش شانس شما در شاد بودن، کیفیت زندگی‌تان را نیز بهبود ببخشد. به اعتقاد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، فعالیت بدنی منظم مداوم، یکی از مهمترین تعهداتی است که شما می‌توانید در قبال سلامتی‌تان به آن پایبند باشید: فعالیت بدنی منظم، به کنترل وزن، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع ۲ و برخی از انواع سرطان‌ها، تقویت استخوان‌های شما، بهبود سلامت روانی و خلق و خو، و بهبود توانایی شما برای شرکت در فعالیت‌ها کمک می‌کند و خطر سقوط‌های خطرناک را کاهش می‌دهد!

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید را در هفته، به همراه حداقل ۲ روز تمرین قدرتی در هر هفته توصیه می‌کند. به گفته لیزا برتام، استادیار حرکت شناسی در دانشگاه ویسکانسین در مدیسون: اگر هر کس آنرا انجام می‌داد، جامعه ما بسیار متناسب‌تر و سالم‌تر می‌شد.

کارهای ساده‌ای مانند خرید خواروبار و کارهای خانه می‌توانند بخاطر وضعیت بدنی نامطلوب، دشوار شوند. به همین دلیل است که فعالیت بدنی منظم برای بهبود قدرت عضلانی شما و افزایش استقامت‌تان، کلیدی است.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *