حرکت شناسی بدنسازی, علم تمرین

احساس درد شانه هنگام اجرای حرکت پرس سینه و سرشانه

اگر در ناحیه سرشانه احساس درد میکنید و به وسیله ی تمرین با پرس سینه نیز در همین ناحیه دچار احساس درد میشودید در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی علت های آن بپردازیم. پرس سینه و پرس سرشانه، دو تمرینی هستند که به احتمال زیاد باعث میشود شانه دچار درد و کوفتگی شود. از آنجا که آنها دو مورد از محبوب ترین و رایج ترین تمرینات هستند، جای تعجب نیست که درد شانه در میان کسانی که بطور منظم وزنه می‌زنند، اینقدر شایع باشد.

مواقعی در مورد دلیل درد شانه از دیگران سوال می‌کنید، هر کسی یک نظریه ارائه می‌دهد. بعضی بر این باورند که عدم تحرک در شانه باعث می‌شود که این بافت مانند یک کیسه‌ی پلاستیکی کشیده شود. بقیه می‌گویند که عدم ثبات در شانه باعث می‌شود سر استخوان شانه‌ای مانند پین بال در مفاصل جابجا شود، و بقیه هم می‌گویند که کمبود قدرت عضلات پشت باعث می‌شود شانه‌ها مانند یک گوریل به جلو حرکت کنند!

اما حق با کدام یک از این نظریه ها میباشد؟ آیا این مشکل مربوط به تحرک است یا ثبات یا قدرت؟ حقیقت این است که هر یک از نظریه های بالا می‌توانند باعث درد شانه شوند، اما نتیجه‌ی نهایی معمولا یکی است: بهم فشردگی بافت‌های شانه، روی آکرومیون.

۱. عدم تحرک باعث درد مفاصل میشود

اولین چیزی که باید احتمال آن رد شود، هرگونه محدودیت حرکت در شانه، قسمت فوقانی پشت و قفسه سینه می‌باشد. مهم است که از اینجا شروع کنیم، زیرا ثبات و قدرت، بدون تحرک غیر ممکن هستند. مراقب باشید! چرا که مشکل ثبات و قدرت ممکن است خودشان را در زیر سایه مشکل عدم تحرک پنهان کنند. این مسئله از اینجا نشأت می‌گیرد که بدن در هنگامیکه احساس کند مفصل، پایدار و قوی نیست، از مفصل حمایت می‌کند. اگر سبک زندگی شما هم مانند اکثر افراد است و هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر پشت کامپیوترتان قوز کرده اید، درست است که فرض کنیم شما با حداقل مقداری سفتی در اطراف مفصل شانه زندگی می‌کنید. برخی از نواحی مشکوک عبارتند از:

عضله لوزی
عضله استرنوکلیدوماستوئید
عضله غرابی بازویی
ساپ اسکاپولاریس
عضله سینه‌ای کوچک
لت
لواتور اسکاپولا
عضله دو سر (سر کوتاه)

۲. ثبات سرشانه و تمرینات بهبود دهنده و تصحیح کننده

مفصل شانه به یک خوک آبی تشبیه می‌شود که تعادل یک توپ را روی بینی اش حفظ می‌کند! بعبارت دیگر، شانه، یک مفصل کم عمق است که در عین حال که به مقدار زیادی ثبات پویا نیاز دارد، امکان انجام مقدار زیادی حرکت را به شما می‌دهد. برای ایجاد این ثبات، شانه بشدت به عضلات گرداننده‌ی شانه وابسته است. آنها می‌توانند حرکت ایجاد کنند، اما کار واقعی آنها این است که با اعمال تنظیمات سریع و دقیق در هنگام حرکت، سر استخوان شانه‌ای را در وسط مفصل شانه قرار دهند.

ثبات ایجاد شده توسط عضلات گرداننده شانه، بشدت وابسته به موقعیت است. بعضی از افراد، هنگامیکه بازویشان در کنار بدنشان قرار دارد، ثبات بسیار خوبی دارند، اما وقتی بازویشان به سمت بالای سرشان حرکت می‌کند، بسیار ناپایدار می‌شوند. به این دلیل، شما باید ثبات شانه‌ای را در انواع موقعیت‌ها تمرین کنید، با تکنیک‌هایی که شامل تمرینات تثبیت کننده‌ی ریتمیک، تمرین با کتل بل، و انواع خزیدن می‌باشد.

۳. افزایش قدرت عضلات سرشانه

آخرین قطعه در پازل سلامت شانه، حفظ قدرت عضلانی آن است. هنگامیکه بدن فاقد قدرت کافی در عضلات شانه، قسمت فوقانی پشت و مرکز بدن باشد، آن را با الگوهای حرکتی نامطلوب جبران می‌کند. قدرت مناسب در این عضلات و توانایی بکارگیری آنها در زمان درست، امکان قرارگیری بهتر مفصل را فراهم می‌کند. در یک شانه با عملکرد طبیعی، عضلات گرداننده شانه، سر استخوان شانه‌ای را در طول حرکات فشار دادنی، به عقب و پایین می‌کشند تا فضای بیشتری در داخل مفصل فراهم شود. هنگامکیه عضلات گرداننده شانه (روتاتور کاف) بدرستی کار نمی‌کنند، سر استخوان شانه‌ای به جلو و بالا حرکت می‌کند و فشار بیش از حدی بین بافت‌های شانه و نوک تیغه‌های شانه (آکرومیون) وارد می‌سازد.

۴.ریتم اسکاپولوهمورال:

این، در واقع چهارمین قطعه از این پازل است. ریتم اسکاپولوهمورال، اتصال طبیعی بدن بین تیغه شانه (کتف) و مفصل شانه است. در حالت ایده آل هنگامیکه بازو با زاویه ۳۰ درجه بالا می‌آید، تیغه‌ی شانه با کج شدن به سمت عقب و چرخیدن به بالا برای مطابقت با موقیعت شانه، واکنش نشان می‌دهد. این کار به شانه امکان می‌دهد که در موقعیت‌های خمیده و دور از بدن، قوی و با ثبات باشد. هنگامیکه این امر اتفاق نمی‌افتد، بعلت تحرک، ثبات یا قدرت ناکافی (یا فقط مربیگری ضعیف)، شانه، قدرت و ثباتش را از دست می‌دهد و آسیب پذیرتر می‌شود.

وقتی حرکاتی را انجام می‌دهید که مستلزم خم کردن و دور کردن شانه از مرکز بدنتان هستند، مهم است که احساس کنید حرکت از کتف شما می‌آید. اگر نمی‌توانید احساس کنید که استخوان کتف روی قفسه سینه‌تان حرکت می‌کند، احتمالا ریتم خوبی بین کتف و شانه شما وجود ندارد.

۵. جراحت و مصدومیت در ناحیه سرشانه

در برخی از موارد هیچکدام از موارد بالا صدق نمیکند. البته مشکل از موارد بالا ریشه گرفته است و در اثر اجرای ناصحیح حرکات٬ کمبود و ضعف عضلات ناحیه سرشانه٬ عدم اجرای صحیح حرکات کششی و نرمش قبل از شروع تمرین؛ شما دچار جراحت و مصدومیت شده اید. در صورتی که ظرف مدت یکهفته یا بیشتر٬ درد در ناحه سرشانه ادامه داشت٬ حتما به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه نمائید تا بررسی های بیشتری بر روی ناحیه درد صورت پذیرد. بدیهی است که در طول مدت درمان نباید هیچگونه فشاری بر روی ناحیه سرشانه وارد شود و تمرینات ورزشی نیز میبایست تعطیل شود!
تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *