اخبار سلامت

دلیل خمیازه کشیدن هنگام ورزش چیست؟

علت خمیازه

چه چیزی باعث می شود که هنگام ورزش، خمیازه بکشید؟ دلیلش این نمیباشد که تمرینتان، خسته کننده است. شما انتظار دارید وقتی که بی حوصله یا خسته اید، خمیازه بکشید نه زمانی که در حال ورزش و تمرین کردن هستید. اما اگر متوجه شدید که بین ست های ددلیفت، در حال خمیازه کشیدن هستید، یک مطالعه فیزیولوژی و رفتار می گوید شاید مغزتان دارد از این روش برای خنک کردن بدنتان استفاده می کند.

دکتر اندرو گالوپ، یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: خمیازه، نه تنها مقدار خونی که به مغزتان می رود را افزایش می دهد بلکه هوای اضافی، درجه حرارت خون را نیز پایین می آورد. او می گوید: می توانید خمیازه را مانند تهویه کننده طبیعی هوای مغزتان، در نظر بگیرید. هنگامی که بدن شما در طول ورزش، گرم می شود، مغز شما با تولید خمیازه، با این گرما مقابله می کند. مقدار خمیازه ای که شما می کشید، به درجه حرارتی که در آن قرار دارید، بستگی دارد. هنگامی که شرکت کنندگان این مطالعه در آب و هوای معتدل بودند، بیشترین خمیازه را کشیدند.
به گفته این محققان، سر شما در هوای بسیار سرد، نیازی به خنک کردن خودش ندارد. زیرا تمام تلاشش را میکند تا گرم شود و اگر هوا بیش از حد گرم باشد، هوایی که فرو می برید، به اندازه کافی خنک نخواهد بود تا به طور موثر، خونی که به مغزتان فرستاده می شود را خنک کند. گالوپ می گوید: هنگامی که یک تمرین شدید انجام می دهید یا حرکاتی مانند ددلیفت یا اسکات را که روی عضلات بزرگ کار می کنند، اجرا می کنید، دمای بدنتان به سرعت افزایش می یابد در نتیجه خمیازه می کشید.

او می گوید: اما ممکن است مغزتان، فورا خمیازه بکشد. زیرا این تمرینات، مقدار زیادی خون به عضلات در حال فعالیت شما می فرستند و مغز می خواهد مقداری از آن جریان خون را برگرداند. گالوپ می گوید: کشیدن چند خمیازه در طول یک تمرین، چیزی نیست که نگرانش باشید. با این حال اگر بیش از حد خمیازه می کشید و با برنامه تان تداخل دارد، استراحت کنید. این می تواند نشان دهنده یک حمله پانیک (وحشت) یا سرگیجه باشد. او می گوید: شما همچنین باید به پزشک مراجعه کنید زیرا خمیازه بیش از حد، گاهی اوقات می تواند نشان دهنده درجه حرارت بالاتر بدن یا مشکل گردش خون باشد.
تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *