اخبار سلامت

تاثیر نیروی ذهن و تفکرات مثبت در ورزش

نیروی ذهن

آیا تصورات ذهنی و کنترل آنها نقشی در موفقیت ورزشکاران دارد؟ این مقاله فرصتی است برای شما جهت کسب ایده و انگیزه مثبت که شما را در رسیدن به یک فعالیت ورزشی ناب هدایت می کند. برای بکار بردن این مراحل در زندگی ورزشی خود لزومی ندارد که حتما یک ورزشکار در سطح بین المللی و حرفه ای باشید حتی اگر این موارد برای رسیدن به اهداف شخصیتان در باشگاه باشد می توانید آن را بکار برده و اجرا کنید تا به مرحله جدیدی از موفقیت ورزشی دست یابید.

با آرامش و خونسردی به ورزش بپردازید

قبل از حرکت به سمت باشگاه اگر از افکار منفی و پریشان رنج می برید در خانه روی ۲ دست خود و رو به دیوار بالانس بزنید و سعی کنید این افکار منفی را  از ذهنتان دور کنید این کار باعث تمرکز بیشتر موقع تمرین در باشگاه خواهد شد.

تصورات مثبت خود را فعال کنید

زمانی که در حالت آرامش و سکون هستید؛ ذهن خود را به سمت مکانی واقعی و پر انرژی متمایل کنید؛ جایی که به شما احساس سرزندگی خواهد داد. این مکان می تواند نوک یک قله کوه یا لبه یک کوه آتشفشان و یا قدم زدن در ساحل مرجانی اقیانوس باشد و…کافی است بتوانید این احساسات را به گونه ای نزدیک به واقعیت در ذهن خود بپرورانید و نفس عمیقی بکشید اینجا است که ذهن شما آرام و بدور از هر گونه مشغولیت ذهنی آماده یک فعالیت ناب ورزشی خواهد بود طوری آن تصورات مثبت را از اعماق وجوتان احساس کنید که انگار واقعا در آن مکان و شرایط هستید .

تمرین تصورات ذهنی مثبت داشته باشید

به خاطرات خوب گذشته خود رجوع کنید این همان زمان خاصی است که شما در گذشته تجربه کرده اید در نوع خود بی نظیر بوده و می توانید با تداعی آن انرژی مثبت دورنتان را تقویت کنید . هم اکنون احساس هیجان مشابهی را در ذهن خود بپروانید و خودتان را در تمامی اشتیاق و علاقه ای که به زندگی دارید غرق کنید در اینجا نکته مهم این است که بتوانید این احساسات عالی را تا جایی که ممکن است به واقعیت نزدیک فرض کرده و گرد هم آورید و آنها را به صورت آشکار و واضح حس کنید تصور کردن خود در این موقعیت از طریق این احساسات همانند شکوفه ای است در حال رشد و نمو در فصل بهار اکنون در این صحنه رویایی قدم گذاشته و در سرتاسر این صحنه زندگی کنید همیشه ورزشکار مدل ورزشی و یا قهرمان بدنسازی مورد علاقه خود را کامل و بی نقض در ذهنتان تصور کنید
زیبایی تناسب اندام تفکیک عضلاتش و حتی روی سکو رفتن و آویختن مدال بر گردنش را بطور واضح در ذهنتان تصور کنید این کار باعث می شود او را که از هر جهت شایسته و لایق الگو بودن است هدف و الگوی خود قرار دهید.

گذشته بد خود را اصلاح کنید

اگر افکار پریشان و کوله باری از عواطف و احساسات منفی و نارحت کننده دارید یا از غم فقدان عزیزانتان و یا عدم موفقیت در زندگی شخصی رنج می برید که البته تمام این عوامل تاثیر ناخوشایند در روند زندگی انسان دارند باید مثل یک بدنساز سخت کوش با این مسئل مبارزه کرده و به آن غلبه کنید همیشه خود را قدرمتمند و یا اعتماد به نفس نگه دارید تا بتوانید به آخرین پله های موفقیت در زندگی برسید.

سه عامل به شما کمک می کند که بر افکار منفی گذشته تان غلبه کنید همیشه این سه عامل را به خاطر بسپارید:

  1. خاطرات بد مربوط به گذشته است نه حال
  2. گذشته برای همیشه از بین رفته است
  3. تنها ارزش گذشته این است که باعث کسب تجربه و رشد و موفقیت شما در زندگی آینده تان خواهد شد .

یک برنامه تمرین بدنی و روحی مشخص برای خود تهیه کنید

همان طور که بدن نیاز به تمرین فیزیکی (ورزش) دارد تا قادر به ادامه زندگی به نحو احسن بوده و به دور از هر گونه امراض باشد؛ سیستم عصبی هم نیاز به تمرین روحی و روانی مثبت دارد. این کار را با تصور کردن خودتان در آغاز یک واقعه خوشایند شروع کنید حال با آرامیش زندگی کنید و از آغاز تا پایان اعمال و کارهای خود را بهتر و کامل تر از آنچه که تصور می کردید انجام دهید .
توانایی های خود را فراتر از محدودیت های گذشته بسط و گسترش دهید تا شاهد عملکرد بهتر و قوی تری از خود باشید این صحنه خوشایند از آغاز تا پایان را هر روز صبح قبل از رفتن به محل کار یا باشگاه در ذهن خود حک کنید .
مطمئن باشید که به هدفتان خواهید رسید و از رسیدن به آن لذت خواهید برد و بگذارید بدنتان روند موفقیت را در خود حس کند ذهن قوی و نیرومند مستلزم داشتن بدنی فعال نیرومند و قدرتمند است که این موضوع با فعالیت بدنی ارتباط تنگاتنگ دارد .

ناشناخته ها را بشناسید

کدام موقعیت بود که در گذشته به علت عدم اعتماد به نفس از آن حذر می کردید؟ اکنون سعی کنید در زندگی واقعی خود بر آن (حس عدم اعتماد به نفس ) غلبه کرده و آن را شکست دهید. از ترفند تمرین تصورات ذهنی مثبت استفاده کنید تا بدین وسیله اعتماد به نفس شما تقویت شود تمامی این ترفند ها را برای چالش های بزرگ و کوچک در زندگی واقعی تان بار برید و مطمئن باشید با این کار تمامی ملزومات و تدارکات را برای زندگی بهتر آماده خواهید کرد. تنها زمانی عضلات بدن قوی و نیورمند می شوند که به آنها فشار خوشایند و به صورت آهسته و تدریجی اعمال کنید ذهن را هم به همین صورت (یعنی با بکار بستن ترفند تصورات مثبت در بسیاری از چالش های بزرگ زندگی ) می توانید تقویت کنید

خود را در اوج تصور کنید

یاد بگیرید که اعتماد به نفس اشتیاق و تصورات مثبت درونی خود را همیشه و همه جا با خود ببرید در نتیجه شما آمادگی لازم برای مقابله با چالش های روز مره (در خانه محل کار و باشگاه ) را خواهید داشت. با این کار همیشه در برابر رخداد های عاطفی پیرامون خود اندیشه و دید مثبت خواهید داشت و می دانید که مسائل فوق شما را در رسیدن به موفقیت یاری خواهند کرد. هر چه تمرین ذهنی بیشتری داشته باشید ذهن و بدنتان قوی تر خواهد شد بسیاری آسان تر و با اعتماد به نفس پیشرفت ذهنی و روانی و نمایش بدنی بهتری خواهید داشت. تمام مسائل فوق موجب پیشرفت شما و ایستادن در اوج موفقیت به واسطه ورزش و تفکر مثبت خواهد شد .
تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *