حرکت شناسی بدنسازی, علم تمرین

برنامه تمرینی حرفه ای ساخت عضلات ساق پا

بدنسازی نیاز به توسعه کامل در همه ی ابعاد بدن دارد. تک تک عضلات باید به طور کامل رشد کنند؛ یکی از مهم ترین قسمت ها که به‌سختی رشد میکند عضلات دوقلوی ساق پا است. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم نمونه ای از برنامه ی تمرینی که در مجله فلکس آنلاین نوشته شده و همچنین برخی از تجربیات شخصی خود را برای شما بیان کنیم:

تحقیقات در دانشگاه ایالتی اطلس آرم استرانگ نشان داده است که چرخندان انگشتان پا به سمت داخل هنگام اجرای حرکت ساق پا ایستاده فشار بیشتری را به عضله بیرونی ساق پا وارد میکند. یکی‌ از دلایلی که عضلات ساق پا مانند دیگر عضلات رشد نمیکند این است که ما معمولا از آنها در تمام دامنه حرکتی‌ خود استفاده نمی‌کنیم. به همین خاطر از انعطاف این عضلات کاسته میشود و شما نیاز دارید تا برای قویتر کردن این عضلات آنها را به طور کامل و با رعایت حداکثر دامنه حرکت آنها را تمرین دهید.
عضلات ساق پا با دیگر عضلات هیچ تفاوتی‌ ندارد. برای عضله‌ سازی در این قسمت بسیار مهم است که شما از تمام دامنه حرکت استفاده کنید. پنجه پای خود را تا جای ممکن بالا آورده و در قسمت منفی‌ حرکت نیز تا جای امکان بگذارید پنجه پای شما به پائین رود. به این طریق بیشترین کشش در این عضلات ایجاد میشود. اگر عضلات ساق پای شما خیلی ضعیف است؛ هفته ای دو مرتبه این عضلات را تمرین دهید و حتما این برنامه را در اول تمرین خود قرار دهید. همیشه سعی کنید تا عضلاتی را که ضعیف تر هستند در اول تمرین، تمرین بدهید.

برنامه تمرینی برای ساختن ساق های حرفه ای

  • ساق پا ماشین ایستاده (نک انگشتان به سمت داخل) سه ست ۲۰ تا ۲۵ تایی
  • ساق پا ماشین ایستاده (انگشتان صاف) سه ست ۱۲ تا ۱۵ تایی
  • ساق پا نشسته (نک انگشتان به سمت داخل ) سه ست ۲۰ تا ۲۵ تایی
  • ساق پا نشسته (انگشتان صاف) سه ست ۱۲ تا ۱۵ تایی

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *