علم تمرین

چگونگی شروع تمرین بدنسازی در فصل تابستان برای مبتدی ها

مرد بدنساز درحال تفریح در استخر

فصل تابستان عموما فصل مناسبی برای انجام فعالیت های ورزشی است و اغلب علاقه مندان به رشته های ورزشی مختلف سعی می کنند در این فصل به پیشرفت های چشم گیری در زمینه های دلخواهشان دست یابند کم نیستد دوستانی که علاقه مفرطی به رشته بدنسازی دارند و تمام هدف شان نیز دست یابی به یک بدن ایده آل در یک بازه زمانی بسیار کوتاه می باشد . من این افراد را بدنسازان فصلی نام گذاری می کنم که فقط علاقه دارند در یک مدت زمان مشخص کوتاه به هدفشان دست یابند به فرض مثال این افراد گمان می کنند که می شود در مدت زمانی ۳ الی ۶ ماه به بدنی دست یابند که ایده آل دست یافتن به آن زمانی چند ساله را می طلبد. ابتدا قبل از انجام هر کاری اول برای خود هدف گذاری کنید و برای رسیدن به هدف تان نیز صبر و برنامه ریزی داشته باشید.

رعایت این دو نکته مهم برای پیشرفت در این رشته ورزشی الزامیست که در ادامه بحث به جزئیات این دو مورد می پردازیم. اگر هدفتان حرفه ای شدن است باید اول یک مبتدی خوب باشید و اگر هدف تان حرفه ای شدن هم نیست و فقط می خواهید یک بدن ایده آل و مناسب داشته باشید باز هم باید قدم به قدم جلو بروید. از همان روز اول ادای حرفه ای ها را در نیاورید و مثل آنها غذا نخورید و مثل آنها تمرین نکنید. درون برنامه تمرینی شما در هفته های آغازین نباید از هیچ سیستم تمرینی خاص استفاده شود. فقط باید از حرکات پایه استفاده کنید که با گذشت زمان بعد از ۳ الی ۶ ماه به تدریج سیستم ها را در برنامه بگنجانید.

رشد عضلات بدن وابسته به ۳ نکته کلیدی می باشد

  1. تغذیه مناسب
  2. انجام فعالیت های ورزشی
  3. خواب کافی در طی روز

تغذیه مناسب چیست و چگونه باید باشد

وقتی صحبت از رژیم غذایی به میان آورده می شود در اغلب موارد کاهش وزن افرادی که بدنشان دارای چربی زیادی می باشد؛ تصور می شود.
اگر بخواهیم توضیحی برای رژیم غذایی بیان کنیم این است که شما از همه مواد غذایی می توانید استفاده کنید ولی در قاعده ای که این استفاده تحت کنترل باشد.در رژیم غذایی مناسب و علمی برای یک فرد سالم هیچ ممنوعیتی وجود ندارد و فقط مسئله اصلی محدودیت مصرف غذایی می باشد. رژیم غذایی مناسب به رژیمی گفته می شود که شما اول پاسخگو به نیاز های بدنتان مثل: پروتئین ها ,کربوهیدارت ها, چربی ها ویتامین ها املاح معدنی و…باشید و بعد کالری های دریافتی بدنتان را کنترل نمائید تا بتوانید از بدنی متناسب برخوردار شوید.

انجام فعالیت های ورزشی به چه شکلی انجام شود

انجام فعالیت های ورزشی باعث ارتقا متابولیسم بدنتان می شود یعنی سوخت وساز بدنتان سریع تر میشود. شما مواد غذایی که در طول روز استفاده می کنید با توجه به انجام فعالیت های روزانه تان می سوزانید. این سوزاندن مواد غذایی به معنی از بین رفتن آنها نمی باشد بلکه این سوخت و ساز به معنی جایگزین کردن و تبدیل شدن مواد غذایی مصرفی به انرژی می باشد که پیش زمینه رشد عضلات به حساب می آید. پس اگر نتوانید در طول روز انجام فعالیت ورزشی داشته باشید؛ متابولیسم بدن شما کند شده و قسمتی از مواد غذائی مصرفی روزانه تان به جای تبدیل شدن به انرژی به فرم چربی در بدن تان ظاهر می شود.

خواب کافی در طول روز یک نیاز حیاتی است

عضلات در خواب هم رشد می کنند. هشت ساعت خواب در طول شبانه روز برای رشد عضلات الزامیست که این میزان ساعت خواب با توجه به شدت تمرین افراد قابل ارتقا می باشد . اگر از خواب کافی در طول روز بهره مند شوید به رشد عضلات خود و تجدید قوای آن کمک بیشتری می کنید. یکی از علل این موضوع افزایش ترشح هورمون رشد در خواب است. خواب بعد از ظهر یک فاکتور مهم برای رشد عضلات محسوب می شود چه قبل تمرین باشد چه بعد تمرین٬ بدن در خواب شروع به پر کردن ذخایر کربوهیدرات و انرژی خود می کند و مقادیر هورمون های تحریک کننده رشد عضلانی به سطوح بالاتری در خون می رسند.

کلام پایانی

معمولا سوالی در ذهن آن دسته از دوستانی که قصد دارند شروع به فعالیت بدنسازی فصلی داشته باشند شکل می گیرد مبنی براین که آیا می شود با مصرف دارو به شکل همزمان همراه با تمرین های سنگین راهی را که در ۲ سال باید طی کنیم در ۶ ماه قصد پیمودنش را داشته باشیم؟
اگر اینگونه می اندشید کاملا در اشتباهید؛ شما وقتی تازه وارد این رشته ورزشی شده اید بدنتان عادت به هیچ دارو و تمرین سنگینی ندارد؛ اگر از همان اول پله پله پیش بروید بدنتان هم طبق همان گام های آرام و شمرده با نظم٬ پیشرفت می کند؛ ولی اگر شما در همان اول راه به فرض مثال٬ سیستم های تمرینتان را سنگین کنید؛ بعد از گذشت ۲ یا ۳ ماه تمرین٬ بدنتان دیگر به این روش ها جواب نمی دهد و شما مجبور هستید مقدار مصرف دارو و شدت سیستم تمرینتان را بالا ببرید که عاقبت عدم رعایت این نکات از دست دادن سلامتی خواهد بود.
نگذارید فکر مصرف داروهای استروئیدی به ذهن تان خطور کنند شاید شما بعد از گذشت چند ماه به دلایل مختلفی از این رشته ورزشی دلزده شوید پس چرا برای چند روز خود نمائی سلامتی خود را اینگونه به خطر می اندازید ؟ خوب به خاطر داشته باشید هر جا که مطلبی را خواندید و به نظرتان جالب آمد قبل از عمل به آن ابتدا مطلب مذکور را با روش علمی و آموخته های علمی مقایسه کنید و سپس وارد عمل شوید
سلامتی نعمت و هدیه بزرگ خداوندی است به هر قیمتی آن را از دست ندهید.

مقاله مرتبط: عوارض مصرف استروئیدهای آنابولیک

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *