اخبار سلامت, علم تمرین

سوالات متداول بانوان در بدنسازی

ورزش بدنسازی امروزه یکی از پر طرفدارترین ورزشهای جهان است و مردان زیادی به این رشته ورزشی علاقه مند هستند. طبق آمار های رسمی فدراسیون جهانی بدنسازی در حال حاظر بیشترین ورزشکار جهان را به خود اختصاص داده است و پس از آن هنرهای رزمی به علت گستردگی فراوان در جنوب شرق آسیا و فوتبال رتبه های دوم و سوم را در اختیار دارند.

اما سوالات عمده ای که معمولا برای خانم ها مطرح می شود بدین قرار است:

آیا ورزش بدنسازی همانطور که برای مردان مفید است برای زنان نیز مفید است؟

پاسخ به سوال اول

فلسفه هر ورزشی ورای قهرمانی و کسب افتخار برای مردان و زنان داشتن اندام دلخواه، سوزاندن چربی اضافی٬ توانایی بدنی مطلوب در مواقع بحران و کسب مهارت های خاص بدنی با تکیه بر تمرینات مکرر است. باید گفت که بدنسازی ورزشی است که موارد فوق را با تضمین کامل به ورزشکار خود ارائه می دهد. این ورزش علاوه بر سوزاندن سریع و سبک چربی های اضافه بدن، اندام شما را کاملا موزون و هماهنگ کرده و علاوه بر آن به شما اعتماد به نفس و اقتدار فوق العاده ای می دهد که می توانید آن را در تمامی بدنسازان در سطوح مختلف ببینید.

پس به نظر من با توجه به شرایط عدم تحرکی که بر زنان جامعه ایران حاکم است بدنسازی نه تنها برای آنها مفید است بلکه برای آنان الزامی میباشد. آمار وحشتناکی که از پوکی استخوان ، روماتیسم مفصلی و…در زنان ایرانی٬ مؤید این نکته است که اپیدمی خطرناکی ناشی از کم تحرکی در بین زنان در حال شیوع است که تنها راه آن تحرک بیشتر در قالب ورزشهایی مثل آیروبیک و بدنسازی است . علاوه بر این داشتن تناسب اندام برای یک دختر یا زن امتیازی غیر قابل انکار محسوب می شود که نمی توان آن را انکار کرد.

آیا اندام زنان در صورت انجام فعالیت بدنسازی مردانه میشود و ظرافت خود را از دست میدهد؟

پاسخ به سوال دوم

باید بگویم که بدنسازی نه تنها بدن زن را مردانه نمی کند؛ بلکه به بدن٬ فرمت و تناسب دخترانه تری می دهد. اشتباه زنان در این است که بدنسازان زن را قهرمانان استروئیدی می پندارند که دارای بدن هایی مردانه و خشن هستند. اما واقعیت این است که تمام مدل های روز دنیا مثل هنرپیشه های هالیوود و خوانندگان زن مطرح جهان که بدن متناسب آنها آرزوی هر زنی می تواند باشد، بدنسازی و ایروبیک را در سرلوحه برنامه های روزمره خود قرار داده اند. اما این مطلب را از نظر علمی هم به شما ثابت می کنم.

عضلانی شدن بدن مردان به علت وجود هورمون تستوسترون در بدن آنهاست که هرقدر میزان تمرینات شدید بدنی را افزایش دهند میزان ترشح و تولید این هورمون در بدن شان افزایش یافته در نتیجه بدنشان عضلانی تر و خشن تر می شود. اما در بدن زن مقدار این هورمون٬ بسیار ناچیز است و افزایش فعالیت بدن تاثیر خاصی بر روی میزان ترشح این هورمون در بدن ندارد. به هیچ وجه شاهد بدنی با فرمت مردانه نخواهیم بود بلکه:
تاثیر بدنسازی بر عضلات زنان تنها تناسب اندام و آب شدن چربی های دور عضلات است که خود از افتادگی عضله جلوگیری کرده و شکل منسجم و استایل فوق العاده دخترانه را به ورزشکار هدیه می دهد.

آیا این ورزش خطری از لحاظ فیزیولوژی و آناتومتیک برای زنان ندارد ؟

پاسخ به سوال سوم

دقیقا این سوال برای مردان هم مطرح است و برنامه نویسی ورزشی و تغذیه یکی از مهمترین نکات بدنسازی است که می باید به آن توجه خاص شود و در این مورد باید به متخصصین تغذیه مراجعه کرد و از مصرف داروهای ممنوعه که باعث اثرات مخرب روی بدن ورزشکار می شود اجتناب کرد.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *