اخبار بدنسازی و فیتنس

چرا ورزش کردن در هنگام صبح را توصیه میکنیم؟

مزایای زیادی برای تمرین کردن به‌ عنوان اولین کار در هنگام صبح وجود دارد. بعضی از افراد به شما خواهند گفت که بدون شک فرقی نمیکند در چه زمانی از روز تمرین کنید. ادعا بر این است که نتیجه‌ی نهایی یکسان خواهد بود؛ خواه ۷ صبح تمرین کنید و خواه ۷ بعدازظهر. سپس باز هم برخی افراد وجود دارند که می‌گویند بهتر و مناسب است هنگام صبح ورزش کنید یا برعکس. در حالی‌ که هنوز در این‌ مورد بحث و مذاکره وجود دارد، فواید زیادی برای تمرین کردن به‌ عنوان اولین کار در هنگام صبح وجود دارد. این ۱۰ دلیل برای این است که چرا سحرخیز کامروا می‌شود!

ورزش صبحگاهی تداوم ایجاد می‌کند

شاید شما وقتی می‌گویید موقع ناهار یا بعد از کار تمرین خواهید کرد، بهترین نیت‌ها را داشته باشید. متأسفانه، زمان ورزش شما غالباً در آخرین لیست ازکارهای شما قرار می‌گیرد و در پایان روز حتی قدم به باشگاه هم نمی‌گذارید. شما می‌توانید با تمرین کردن در ابتدای صبح، به ‌طور کامل از این وضعیت دوری کنید. پیش از رفتن به سرکار، به باشگاه بروید و سپس قادر خواهید بود از گذراندن زمان استراحت ناهار خود با همکاران لذت ببرید و شب‌هایتان برای استراحت آزاد خواهد بود.

ورزش کردن بدون مزاحمت و در آرامش

وقتی مجبورم در باشگاه منتظر خالی شدن یک دستگاه بمانم، این من را عصبانی می‌کند. حتی وقتی بعد از رفتن برای نوشیدن آب از آبخوری، کسی وزنه‌هایی را که استفاده می‌کردم برمی‌دارد، انرژی و تمرکزم در باشگاه کمتر می‌شود.

اما زمانی که صبح زود تمرین کنید، می‌توانید از به اشتراک گذاشتن محل باشگاه و تجهیزات ورزشی با افراد دیگری که مثل خودتان فکر می‌کنند لذت ببرید، و وقتی چشم‌هایتان را می‌مالید و خمیازه می‌کشید توسط دیگران درک شوید. به علاوه با توجه به اینکه اتلاف وقت کمتری هم دارید، می‌توانید تمرین جدی و شدیدتری داشته باشید.

تمرین صبح متابولیسم شما را از ابتدا بالا می‌برد

ورزش کردن متابولیسم شما را بالا می‌برد و کمک می‌کند تا ساعت‌ها بالا بماند. چرا موتورهای چربی سوزی و عضله سازی خود را تا حد امکان زود راه ‌اندازی نکنید؟ در این روش، وقتی بدنتان در حال استراحت است، متابولیسم افزایش ‌یافته‌ی شما به‌ جایتان کار می‌کند و کالری‌های بیشتری می‌سوزاند. اگر مثل بسیاری از افرادی هستید که تمام ‌روز پشت یک میز می‌نشینند، می‌دانید که این دلیل برای تمرین هنگام صبح کافی است.

تمرین در وعده صبح به شما انرژی می‌دهد

آیا تا به‌ حال توجه کرده‌اید که تمرین‌ های ارتشی هنگام صبح انجام می‌شوند؟ این به خاطر آن است که به سربازان انرژی لازم برای گذراندن سختی‌های روزشان را می‌دهد. پس، اگر اخیراً احساس کردید که حس چندان خوبی ندارید، شاید بخواهید رفتن به باشگاه در اول صبح را امتحان کنید. انجام این کار، اندورفین‌ها و سایر هورمون‌ها را آزاد می‌کند تا به شما نیرویی را ببخشد که اغلب در تمام‌ محبوس باقی می‌ماند. به ‌عبارت ‌دیگر، به شما انرژی لازم برای کار کردن در تمام ‌روز و اگر دوست داشته باشید، مهمانی در تمام شب را خواهد داد.

ورزش صبحگاهی ذهن شما را آزاد می‌کند

تمرین کردن واقعاً کمک می‌کند تا ذهنتان آزاد شود و شما را در یک وضعیت فکری سالم قرار می‌دهد. تمرین کردن پیش از آنکه روزتان رسماً شروع شود، به شما اجازه می‌دهد تا روز را با یک دیدگاه تازه شروع کنید، چون استرس‌های روز قبل را با یک پرس سینه یا تردمیل، از بین می ‌برید. این کمک می‌کند تا احتمال دچار شدن به استرس یا ناراحتی را در طول روز جدید کاهش دهید. این ممکن است یک مسئله‌ی فردی باشد، اما عقیده‌ی عمومی بر این است که ورزش کردن استرس را کاهش می‌دهد. وقتی شما اول صبح تمرین میکنید٬ هورمون های آنابولیک٬ شادی و نشاط بخش جایگزین ترشح کورتیزول و عوامل استرس زا خواهند شد و شما به هر دو هدف عضله سازی و آرامش ذهنی خواهید رسید.

تمرین صبحگاهی اشتهای شما را تنظیم می‌کند

تمرین کردن هنگام صبح کمک خواهد کرد تا اشتهایتان برای آن روز را تنظیم نمایید. شما به تدریج پی می‌برید که زمان‌های وعده‌ی غذایی‌تان شبیه ساعت کوکی می‌شود و میل آنچنان شدید و شیب زیادی در سطوح انرژی ندارید، که مانع پرخوری و خوردن اسنک‌ها باعلاقه می‌شود.

هشیاری ذهنیتان را افزایش می‌دهد

شاید توجه کرده باشید که بعد از یک ورزش خوب، احساس هشیاری بیشتری می‌کنید و آماده‌اید تا با هر چالش یا مسئله‌ که زندگی شما را در برابر آن قرار می‌دهد، مقابله کنید. اگر پیش از آنکه روز کاری‌تان شروع شود تمرین کنید، برای رسیدگی به مشکلاتی که در اداره با آن‌ها مواجه خواهید شد، مجهز می‌شوید. در حقیقت، تمرین کردن، تیزهوشی شما را به مدت ۴ تا ۱۰ ساعت بعد از تمرین افزایش می‌دهد. این مسئله تا اندازه‌ای به خاطر افزایش جریان خون سرشار از اکسیژن به مغز است.

نظم و انضباط را افزایش می‌دهد

نظم و انگیزه‌ی بسیار زیادی لازم است تا صبح از رختخواب بیرون بیایید، و بیشتر از آن برای رفتن به باشگاه لازم است. اگرچه، داشتن این عادت و یافتن انگیزه برای رفتن به باشگاه می‌تواند به طرز چشمگیری کیفیت زندگی‌تان را بهبود ببخشد. به ‌زودی، نظمی که هر روز صبح خرج می‌کنید به باقی زندگی‌تان هم سرایت کرده، و همان ‌طور که با دستگاه الپتیکال برخورد می‌کنید، با اتاق کارتان هم برخورد خواهید کرد.

کیفیت خوابتان افزایش میبابد

تمرین کردن منظم موجب الگوهای بهتر خوابیدن و کیفیت خواب بهتر می‌شود. بدنتان به شما می‌گوید که زمان خواب رسیده است، اما دانستن اینکه باید صبح روز بعد برای تمرین کردن بیدار شوید نیز کمک خواهد کرد تا در ساعت مناسب از جا برخیزید. بسیار مهم است که به بدنتان زمان و استراحتی را که برای بهبود یافتن از تمرین نیاز دارد بدهید؛ اگر درست استراحت نکنید، ساختن توده عضلات و بهبود تمرینات کاردیو بسیار دشوار خواهد بود.

رژیم غذایی‌تان را بهبود می‌بخشد

در حالی ‌که فکر کردن به اینکه ورزش کردن پیش از صبحانه موجب سوختن سریع ذخایر چربی‌تان خواهد شد، وسوسه‌ برانگیز است، اما مسئله فقط این نیست. در واقع، تمرین کردن پیش از غذا خوردن می‌تواند به سیستم بدنی شما شوک وارد کند و معمولاً بدنتان را به حالت کاتابولیک می‌برد (بدنتان برای کسب انرژی، عضله می‌سوزاند). این می‌تواند سخت باشد، اما سعی کنید یک اسنک کم‌ کالری، مثل یک پیمانه پروتئین سیب یا کمی ماست، تقریباً ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از تمرینتان مصرف نمایید. این پیش وعده به شما انرژی لازم برای تمرینتان را می‌دهد و به‌ سرعت می‌سوزد. ورزش کردن هنگام صبح همچنین کمک می‌کند تا در طول روز بهتر غذا بخورید. شما به مواد مغذی مناسب نیاز خواهید داشت، که باعث می‌شوند غذاهای بهتری را هوس کنید، و نمی‌خواهید کار سختتان را با ترجیح دادن چیزبرگر به ساندویچ سالاد تون، هدر بدهید.

آلارم را تنظیم کنید

پس شاید بالاخره حساب ‌و کتابی برای دیوانگی افرادی که از پنجره می‌بینید که ساعت ۶ صبح می‌دوند، وجود داشته باشد. شاید بخواهید آن را امتحان کنید و ببینید تمام این جوش ‌و خروش‌ها برای چیست. تمرین کردن هنگام صبح می‌تواند برای سلامتی و آرامش ذهنی‌تان سودمند باشد. اگر برای شما جواب نداد، آن را به ‌زور انجام ندهید. زمان ایده آل برای تمرین کردن، زمانی است که احساس می‌کنید آن تمرین برای شما سودمند میباشد و حس خوبی نسبت به آن دارید.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

1 نظر در “چرا ورزش کردن در هنگام صبح را توصیه میکنیم؟

 1. Avatar حامد گفت:

  با سلام و احترام
  خیلی خیلی ممنونم از نکات بسیار ارزشمندی که راجع به شروع روز با ورزش، ارائه فرمودید.
  من مدتی هست که واقعا دوست دارم روزم رو با ورزش ، به خصوص شنا یا بدنسازی شروع کنم. قبلا مقام قهرمانی شنا هم داشتم. مهمترین دلیلم هم غلبه به کرختی بدن و روانم هستش و میخوام سیگارم رو هم کنار بذارم.
  سپاسگزار میشم اگر بتونید راهنمایی بفرمایید چه باشگاههایی (غرب تهران یا کرج) برای سانس صبح (حدود ۵.۳۰) کار میکنند و مناسبند.
  با احترام،
  حامد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *