مکمل شناسی

چه مقدار ال کارنیتین برای چربی سوزی باید استفاده شود؟

آیا مکمل کارنیتین می‌تواند توانایی بدن شما برای چربی سوزی افزایش دهد یا نه؟ بدن شما به منظور تجزیه‌ی چربی‌هایی که از منبع رژیم غذایی دریافت میشود و برای تولید انرژی، به ال کارنیتین نیاز دارد. به همین سبب، برخی محققان سعی در این دارند که بفهمند آیا مصرف مکمل ال کارنیتین می‌تواند توانایی بدن شما برای چربی سوزی که در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود را افزایش دهد یا خیر! از تحقیقات صورت گرفته نتایج متفاوتی بدست آمده است.

نتایج مثبت تحقیقات در مورد مصرف ال کارنیتین

بخش عمده ای از توجه به ال کارنیتین بعنوان یک مکمل چربی سوز، با مطالعه‌ای که در مجله Acta Nutrimenta Sinica در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، آغاز گردید. در این مطالعه، محققان دریافتند نوجوانان چاقی که بمدت سه ماه ورزش کردند، رژیم غذایی داشتند و روزانه از ۱۰۰۰ میلی‌گرم ال کارنیتین استفاده کردند؛ نسبت به نوجوانانی که از این ترکیب٬ استفاده نکرده بودند؛ کاهش وزن بیشتری داشته اند. در حالیکه این نتیجه امیدوار کننده بود، اما سیستم کارگروه دانشگاه میشیگان اشاره می‌کند که این مطالعه از نظر بنیادی دارای کاستی‌ها و اشتباهاتی بوده است. مطالعه‌ی دیگری که در سال ۲۰۰۳ در مجله «دارو و پیری» منتشر شد، نشان داد افرادی که روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم کارنیتین مصرف می‌کردند، تود‌ه چربی از دست دادند و در عین حال توده‌ی عضلانی بدون چربی، بدست آوردند. بنابراین تا حد زیادی تاثیرات مثبت ال کارنیتین همراه با انجام فعالیت ورزشی اثبات شده است.

نتایج منفی تحقیقات در مورد ال کارنیتین

تحقیق دیگری نشان می‌دهد که مکمل ال کارنیتین، به تنهایی باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن نمی‌شود. نتایج مطالعه «مجله بین المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم تمرینی» در سال ۲۰۰۰ نشان داد که مصرف ۴۰۰۰ میلی‌گرم کارنیتین که به دو دوز ۲۰۰۰ میلی گرمی در روز تقسیم شده بود، منجر به کاهش وزن یا چربی قابل توجهی در زنان دارای اضافه وزن نشد، حتی اگر با ۳۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط و ۴ بار در هفته، همراه بوده باشد. این نتیجه و نتایج منفی دیگر، «دی جی دیک»، دانشمند کانادایی را بر آن داشت که در مقاله سال ۲۰۰۰ مجله فیزیولوژی کاربردی کانادا، اینطور نتیجه گیری کند که هیچ مدرک قانع کننده‌ای دال بر ارتباط مکمل کارنیتین با افزایش سوخت و ساز چربی و کاهش وزن وجود ندارد. با اینحال مقالات بسیاری تا کنون منتشر شده اند که نتیجه گیری و عدم نتیجه گیری در مورد مصرف ال کارنیتین به منظور چربی سوزی و کاهش وزن را اثبات یا رد میکنند. به نظر میرسد که ژنتیک٬ شرایط فردی٬ شرایط محیطی و تغذیه ای٬ نوع و شدت فعالیت ورزشی میتواند در این تحقیقات متغیر و متفاوت باشد و میزان تاثیر را تغییر دهد.

مصرف توصیه شده ال کارنیتین

در هر صورت، اگر تصمیم گرفته‌اید از مکمل ال کارنیتین استفاده نمائید، موسسه لینوس پائولینگ می‌گوید: دوز نرمال در مجموع ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم در روز است. نوع متداول دیگری از مکمل کارنیتین «استیل ال کارنیتین» است، که در آن٬ کارنیتین در کنار گروه‌های استیل ضروری برای سنتز انتقال دهنده‌ی عصبی استیل کولین و «پروپیونات ال کارنیتین» که تامین کننده‌ی پروپیونات است قرار می‌گیرد. پروپیونات، یک ترکیب مورد نیاز برای سوخت و ساز انرژی می‌باشد. هنوز مشخص نشده که آیا این انواع جایگزین، در افزایش چربی سوزی، بهتر از ال کارنیتین تنها هستند یا نه. مصرف ال کارنیتین برای افراد با اختلال عملکرد تیروئید ممنوع است.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *