تغذیه ورزشی, مکمل شناسی

پروتئین وی را با شیر بخوریم یا آب؟

شیک پروتئین وی با شیر

این یکی از بحث‌های رایج میان آن‌هایی است که شیک پروتئین وی را با شیر مصرف می‌کنند و آنهایی که به دلایل خوبی، آب را ترجیح می دهند، اما…کدام یک درست است؟ کارشناسان چه پیشنهادی می‌کنند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات کاملی در این رابطه بدهیم.

تفاوت پروتئین وی میکس شده با شیر در مقابل مخلوط وی و آب

با خواندن برچسب روی پروتئین وی، ما متوجه می‌شویم که باید شیک پروتئین وی را با آب یا شیر بدون چربی مصرف کنیم، اما آن‌ها تفاوت این دو را به ما نمی‌گویند. بنابراین من می‌خواهم چند دقیقه وقت بگذارم و سعی کنم مزایا و معایب هر کدام را توضیح دهم. اینکه شما باید شیک پروتئین وی را با آب مصرف کنید یا با شیر، به هدف‌تان بستگی دارد. منظور من این است که شما به طور کلی یا سعی دارید توده‌ی خالص عضلانی به دست آورید و وزن کم کنید یا وزن و حجم عضلانی‌تان را افزایش دهید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، این است که بدن‌تان چطور به شیر واکنش نشان می‌دهد. من افرادی را می‌شناسم که به شیر حساس هستند و هنگامیکه آن را با شیک پروتئین وی مخلوط می‌کنند، حساسیت‌شان بیشتر می‌شود و نمی‌توانند آن را به خوبی هضم کنند.

شیک پروتئین وی با شیر

اگر سعی دارید وزن اضافه کنید و به تعداد کالری‌ها اهمیت نمی‌دهید، میتوانید از پروتئین مخلوط شده با شیر استفاده کنید. این در صورتی است که به لاکتوز حساسیت نداشته باشید. اگر شما Hard Gainer (افرادی که به سختی عضله می سازند و وزن میگیرند ) هستید یا فرد لاغری که باید وزن اضافه کند، می‌توانید از شیر استفاده کنید. حتی میتوانید پروتئین وی را به همراه شیر٬ موز٬ بیسکوئیت در مخلوط کن ریخته و یک شیک پر کالری و مقوی درست کنید.

یک فنجان شیر می‌تواند مقداری پروتئین بیشتر و تقریبا ۲۰۰ کالری اضافه کند که می‌تواند برای هدف شما به منظور افزایش وزن مفید باشد. اما به یاد داشته باشید که بدن شما در هر زمان، تنها می‌تواند مقدار مشخصی پروتئین جذب کند و اگر شما از آن مقدار تجاوز کنید، بدن‌تان آن را هدر خواهد داد و با برخی عوارض جانبی از شر آن خلاص می‌شود.

هنگامیکه شما شیک پروتئین وی را با شیر مصرف می کنید،این پروتئین ها به آرامی جذب می‌شوند، بنابراین می‌تواند محلول خوبی برای قبل از خواب شبانه باشد. اما اگر شما بعد از تمرین‌تان از مکمل پروتئین استفاده می‌کنید، آن‌گاه به جذب سریع نیاز خواهید داشت. بنابراین آب، بهتر از شیر است. صبح ها پس از بیدار شدن از خواب هم بهتر است که آنرا با آب مخلوط کنید  تا با جذب سریع پروتئین بدن از فاز کاتابولیسم عضلانی خارج شود.

من بر اساس تجربه‌ام با برندهای مختلف می‌توانم یک چیز دیگر نیز به شما بگویم: بعضی از پودرها، بسیار آسان مخلوط می‌شوند و بقیه نه. اگر پودر شما بخوبی مخلوط نمی‌شود باید آن را با آب مصرف کنید، زیرا با آب بسیار آسان‌تر از شیر مخلوط می‌شود. چندان خوشایند نیست که شیک پروتئین وی را هنگامیکه حل نشده و پر از تک‌ های پودر است، بنوشید. به این نکته مهم توجه کنید که اصالت و کیفیت پروتئین وی ارتباطی با حل شدن یا نشدن آن با آب و یا شیر ندارد و  اینها خرافاتی است که از سوی برخی به علت کمبود مطالعه و سواد مطرح میشود!

شیک پروتئین وی با آب

این، بهترین محلول برای آزادسازی٬ هضم و جذب سریع است، به ویژه برای مکمل‌ های بعد از تمرین که بدن شما برای ترمیم فیبرهای عضلانی آسیب دیده که در طول تمرین پاره کرده اید، به پروتئین های فوری نیاز دارد. بدیهی است که پودر پروتئین به علت چگالی پایین‌تر آب، بسیار آسان‌تر با آب مخلوط می‌شود.

یکی از شایع‌ترین دلایلی که چرا مردم دوست ندارند شیک های پروتئین وی را با آب مصرف کنند، طعم آن است. آن‌ها به خودشان می‌گویند: طعم آن را دوست ندارم و نمی‌توانم کاری در مورد آن انجام دهم. اما شما باید به یاد داشته باشید که پروتئین وی و دیگر مکمل ها را به دلیل ارزش غذایی آنها استفاده میکنید و قرار هم نیست طعم آنها با یک شیک ۱۵۰۰ کالری پر از خامه و شکر برابری  کند!

با شیر، داستان کاملا متفاوت است. اما با آب، شما مطمئنید که فقط پروتئین سریع و خالص و از بهترین نوع آن مصرف می کنید. به علاوه، شما دچار عوارض جانبی معمول که به شیک پروتئین وی با شیر مربوط می‌شوند، دچار نخواهید شد. بله، آن عوارض جانبی شامل باد شکم و دستشویی رفتن زیاد می‌باشند.

به قلم مهندس پوریا حسنی موسس و بنیان گذار مجموعه بادی من؛ استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهی در مورد “پروتئین وی را با شیر بخوریم یا آب؟

 1. Avatar محمدرضا گفت:

  سپاس از شما

 2. Avatar حسن گفت:

  عالی استفاده کردم 👌👌

 3. Avatar ehsan گفت:

  سلام
  دم شما گرم بسیار مفید و کامل توضیح دادین

 4. Avatar Vahid گفت:

  خیلی عالی دستتون درد نکنه .

 5. Avatar hamed گفت:

  عالی . ممنون گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *