علم تمرین

چگونه حجم عضلات خود را دو برابر کنیم؟

روند افزایش حجم عضلانی نیازمند تمرین مکرر به همراه تغذیه و استراحت اصولی است. در این میان برخی نکات و تکنیک ها باعث تسریع این روند میشوند اما این بدین معنا نیست که سرعت رشد عضلات شما در کوتاه مدت به شکل معجزه آسایی افزایش یابد؛ بلکه این تکنیک ها باعث میشوند که بدن شما در طول زمان و در دراز مدت دچار استاپ و تمرین زدگی نشود. بنابراین باید صبور باشید و برای مثال در طول یکسال فعالیت ورزشی و به مرور از تکنیک های مختلف و نکات کلی که در این مقاله گفته شده استفاده نمائید.

جابجا کردن حرکات تمرینی

همیشه حرکات تمرینی خود را با یک ریتم یکنواخت انجام ندهید. هر دفعه که وارد باشگاه میشوید حرکات تمرینی خود را جابجا کنید. برای مثال دفعه بعد که خواستید تمرینات پا را انجام دهید؛ اول ساق‌های خود را تمرین دهید بعد همسترینگ و بعد چهار سر. ایجاد تنوع و تکنیک های حرکتی جدید در تمرینات باعث رشد بیشتر میشود.

انجام حرکات یک طرفه

حرکاتی نظیر پرس سینه، زیر بغل هالتر ‌خم و اسکوات معمولا جز ثابت برنامه تمرینی هر فردی می‌باشد؛ اما اگر بخواهیم نقاط ضعف بدن خود را تشخیص دهیم چه باید کرد؟ حرکات یک طرفه نظیر پرس پا٬ تک پا که تنها با یک پا انجام میشوند مشخص میکنند که کدام پای شما دارای قدرت بیشتر یا کمتر می‌باشد. اینگونه حرکات مشخص میکنند که کدام قسمت بدن شما ضعیفتر یا قویتر می‌باشد.

افزایش تعداد تکرار ها

آیا برای مدت زیادی است که تنها با وزنه‌های سنگین و تکرار‌های پایین تمرین می‌کنید؟ به شما توصیه می‌کنیم برای مدتی‌ با تکرار‌های بالا تمرینات خود را دنبال کنید. البته بالا بردن تعداد تکرار‌ها به این معنی‌ نیست که تمرین برای شما ساده خواهد شد. انجام تمرینات تا رسیدن به ناتوانی باعث تحریک سرعت متابولیسم، افزایش ترشح تستوسترون و افزایش جریان خون در بدن میشود.

تکرار‌های بالای ۱۰ در حرکات پا

هیچ چیز همانند تمرینات پا نمی‌تواند شما را به بدنی عضلانی برساند. انجام یک اسکوات در دامنه حرکتی‌ کامل تا ناتوانی میتواند شما را به هر موفقیتی برساند. متأسفانه اکثر بدنسازان پاهای خود را به اندازه کافی‌ در نقطه درد تمرین نمی‌دهند. سعی‌ کنید در تمام حرکات پا کمتر از ۱۰ تکرار را انجام ندهید و متوجه این موضوع بشوید که تمرینات پایین تنه واقعا در چه صورت برای شما مفید واقع خواهند شد.

انجام تنها یک حرکت برای هر گروه عضلانی

انجام حرکات تمرینی مختلف و در زوایای گوناگون میتواند باعث سردرگمی و در نهایت عدم رشد عضلات شود. برای چند هفته سعی‌ کنید تنها برای هر گروه عضلانی از یک حرکت با ۱۰ ‌ست استفاده کنید. به همین سادگی‌!

انجام ۳ بار اسکوات در هفته

همانطور که در بالا گفتیم هیچ چیز همانند تمرینات پا مخصوصا اسکوات نمی‌تواند باعث افزایش حجم عضلات در بدن شما شود. پس خود را آماده کنید و در هفته سه بار حرکت اسکات را انجام دهید و اثرات آن را ببینید. نگران تمرین زدگی نیز نباشید.

همه حرکات دشوار را انجام داده و در آنها خبره شوید

هر چیزی که بخواهد باعث پیشرفت در بدن شما شود مطمئنا در ابتدا درد و رنج زیادی را نیز به همراه خواهد داشت. حرکات دشوار و سخت را با تمام اشتیاق انجام دهید و آنها را بپذیرید. حرکاتی نظیر اسکات، زیربغل هالتر ‌خم، دد لیفت و پرس سینه جزو این حرکات هستند. سعی‌ نکنید در تمرینات تنها حرکات آسان و راحت را انجام دهید.

عدم تمرین با حرکات تک مفصلی

برای چند هفته کلا انجام تمرینات با حرکات تک مفصلی را کنار بگذارید. تنها در این زمان تمرکز خود را روی انجام حرکات چند مفصلی مرغوب نظیر پرس سینه، اسکات، ددلیفت و زیربغل هالتر ‌خم قرار دهید.

استفاده از ساعت در تمرینات

تمام صحبت کردن‌های شما در باشگاه با دوستان و آشنایان روی عضله‌ سازی شما تاثیر منفی و مستقیم می‌گذارد. آیا واقعا میدانید که دقیقا بین ‌ست‌ها چقدر استراحت می‌کنید؟ رعایت نکردن زمان دقیق استراحت میان ‌ست‌ها یکی‌ از بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌باشد که شما میتوانید مرتکب آن شوید. یک ساعت همراه خود در باشگاه داشته باشید و زمان دقیق استراحت میان ‌ست‌ها را تحت کنترل داشته باشید.

تمرین نکردن با شکم پر

آیا تا کنون با شکم پر تمرین کرده‌اید؟در این حالت فرد احساس حالت تعوع خواهد کرد و به پمپاژ خون مناسبی در عضلات خود دست نخواهد یافت.این اتفاق به این دلیل است که بخش اعظمی از جریان خون در معده در فرایند گوارش غذا‌ها شرکت می‌کند.

استفاده از سوپرست‌ها در حرکات چند مفصلی

سوپرست به انجام دو حرکت پشت سر هم بدون هیچ استراحتی‌ گفته میشود.بیشتر اوقات این تکنیک با حرکات تک مفصلی انجام میشود.اما از انجام این تکنیک در حرکات اصلی‌ خود نیز ترس نداشته باشید.مثلا شما میتوانید یک حرکت چند مفصلی سنگین نظیر اسکات را با پرس پا به صورت سوپرست اجرا کنید.

استفاده از حریف تمرینی برای تمرکز بیشتر

گاهی اوقات٬ شما همراه یک دوست یا حریف تمرینی٬ تمرینات خود را انجام می‌دهید. در این حالت اگر توجه کنید می‌بینید که بازده تمرینات شما بیشتر میشود. این موضوع به این دلیل است که وقتی‌ شما حرکت خود را تمام می‌کنید؛ سریع حریف تمرینی شما حرکت خود را آغاز می‌کند و بلافاصله بعد از اتمام ‌ست او این شما هستید که باید بلافاصله ‌ست خود را شروع کنید. این سبک از تمرین به شما اجازه میدهد تا از زمان در دسترس٬ بیشترین استفاده را ببرید و وقتی‌ نیز تلف نشود.

کاهش وزنه تمرینی و اصلاح فرم حرکت

گاهی اوقات میشود که همه ما دوست داریم بر وزنه تمرینی خود اضافه کنیم.این موضوع ایرادی ندارد ولی‌ اگر این افزایش وزنه باعث ضعیف شدن فرم حرکتی‌ شما شود این موضوع قابل قبول نیست.در این صورت شما باید از میزان وزنه کم کرده و فرم حرکت را اصلاح کنید.در این صورت رشد عضلات شما ادامه خواهد یافت.

داشتن برنامه تمرینی اصولی

آیا شما نیز مانند بسیاری دیگر از افراد بدون برنامه وارد باشگاه میشوید؟ ممکن است که یک برنامه سینه و پشت بازوی مورد علاقه خود را بدانید اما وقتی‌ که بحث عضله‌ سازی میشود؛ آیا برنامه ای‌‌ برای تمرین دادن کل عضلات بدن دارید؟ قبلا اشاره کردیم که گاهی لازم است ترتیب قرار گیری حرکت را تغییر دهیم و تنوع ایجاد کنیم اما همه این موارد به این معنا نیست که شما بدون هیچ برنامه ای‌‌ وارد باشگاه شده و تمرین کنید.

دو برابر کردن حجم تمرین در زمان کمتر

در این قسمت می‌خواهیم شما را به یک چالش دعوت کنیم. دفعه بعد که خواستید وارد باشگاه شوید؛ سعی‌ کنید در همان مدت زمان تمرینی قبل حجم تمرینات را دو برابر کنید. وقت استراحت خود را کاهش دهید و از سوپرست‌ها بهره ببرید. میتوانید از هر تکنیکی‌ برای دو برابر کردن حجم و فشار تمرینات استفاده کنید.

ساده کردن تمرینات

دمبل، کابل ها، دستگاه اسمیت و دیگر ماشین‌ها همگی‌ برای رشد عضلات مفید هستند؛ اما برای مدتی‌ سعی‌ کنید تنها از حرکات مبتنی‌ بر هالتر استفاده کنید. با استفاده از حرکات بر پایه هالتر شما وزنه‌های بیشتری را میتوانید جابجا کنید.

ست‌های سوپر هرمی‌

استفاده از ‌ست‌های هرمی‌ در بین بسیاری از افراد مرسوم می‌باشد. اینگونه ‌ست‌ها در ابتدا با تکرار‌های بالا و وزنه‌های سبک شروع میشود و همینطور که تمرین ادامه پیدا می‌کند وزنه‌ها سنگین تر شده و از تعداد تکرار‌ها کاهش می‌یابد. اما بیایید قدم را فراتر گذاشته و از تکنیک سوپر هرمی‌ استفاده کنیم. به جای اینکه در تکرار ۸ یا ۶ متوقف شود شما باید تکرار‌های خود را باز هم بیشتر کاهش دهید. برای مثال در حرکت پرس بالا سینه هالتر میتوانید با این الگو تمرین خود را انجام دهید : ۱۲-۱۰-۸-۶-۴-۳-۲-۱

تکنیک هرمی‌ برعکس

اگر از تکنیک هرمی‌ مرسوم خسته شده‌اید شما به راحتی‌ میتوانید برعکس آن را انجام دهید. به این صورت که بعد از گرم کردن باید با سنگین‌ترین وزنه و کمترین تکرار تمرین خود را آغاز کنید. برای هر ‌ست اضافه باید مقداری از وزنه بکاهید و تعداد تکرار‌ها را افزایش دهید.

ایجاد محدودیت در مدت زمان تمرین

معمولا همه افراد زمان زیادی صرف میکنند که باید برای هر حرکت چند ‌ست و تکرار را انجام دهند.همه فکر این افراد معمولا روی این است که در فلان حرکت باید چند ‌ست و چند تکرار انجام دهند.  اما آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که برای زمان تمرینات خود نیز وقتی‌ را تعیین کنید؟

خواب کافی‌

بیایید با هم رو راست باشیم. تمرینات باعث میشود فیبر‌های عضلانی شما تجزیه شوند اما این خواب است که باعث ترمیم و ساخت عضلات میشود. ۸-۹ ساعت خواب شبانه‌ داشته باشید. به همین سادگی‌!

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

1 نظر در “چگونه حجم عضلات خود را دو برابر کنیم؟

  1. Avatar masood.tihidiebda گفت:

    مثل همیشه عالی.
    نکات کلیدی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *