مکمل شناسی

قرص جوشان چیست؟ هرآنچه در مورد قرص جوشان باید بدانید

آیا شما هم در مورد اینکه قرص جوشان را انتخاب کنید یا قرص معمولی، گیج شده اید؟ پس تا پایان با ما همراه بمانید. با بررسی محصولات متنوع در قفسه داروخانه ها، متوجه می شوید که برخی از داروها در دو قالب وجود دارند: یکی قرص معمولی و دیگری قرص جوشان. هر دوی اینها هم ادعا می کنند که یک کار انجام می دهند. بنابراین باید کدام یک را انتخاب کنیم؟

قرص جوشان چیست؟

برای اینکه بهتر بتوانیم سوال بالا را پاسخ دهیم، در ابتدا باید درک درستی از تفاوت میان یک قرص جوشان و یک قرص معمولی داشته باشیم. هر دو قرص می توانند به یک شکل باشند، اما نحوه حل شدن آنها متفاوت است.

قرص جوشان با ریختن در مایعاتی نظیر آب یا آبمیوه تجزیه می شود. در واقع، پس از حل شدن کامل آن در مایعات یا آب و پخش شدن مواد تشکیل دهنده می توانید آن را مانند یک نوشیدنی استاندارد میل کنید. قرص های جوشان برای بسیاری از محصولات وجود دارند، از جمله:

 • داروهای تجویزی و بدون نسخه
 • مکمل های ویتامین و مواد معدنی
 • نوشیدنی های انرژی زا
 • نوشیدنی های ورزشی
 • نوشیدنی های الکترولیتی

از سوی دیگر، قرص ها یا کپسول ها، مواد سختی هستند که در آب حل نمی شوند. به عبارتی شما آنها را با یک لیوان آب قورت می دهید تا به تدریج در معده شما تجزیه شوند. مدت زمانی نیز که یک قرص در بدن شما تجزیه می شود بسته به عوامل و شرایط فردی متفاوت است.

قرص جوشان یا قرص معمولی؟

قرص های جوشان به دلایل زیادی از جمله طعم، راحتی و گاهی ترجیحات شخصی، انتخاب محبوب تری نسبت به محصولات دیگر هستند. در ادامه با فواید قرص جوشان بیشتر آشنا خواهیم شد:

 • جذب سریع: قرص های جوشان زمانی که به معده شما می رسند شروع به حل شدن کرده و در نتیجه به گونه ای موثر جذب شوند.
 • طعم خوشایند: بسیاری از قرص های جوشان به جز اینکه گاز دار هستند طعم خوبی نیز داشته و می توانند به عنوان یک نوشیدنی دلپذیر مصرف شوند. در مقابل، قرص های معمولی اغلب بی طعم و یا تلخ هستند.
 • مصرف مایعات بیشتر و در نتیجه هیدراسیون بالاتر: با مصرف قرص جوشان شما مصرف مایعات را نیز افزایش می دهید (اکثر بزرگسالان به 2 لیتر آب در روز نیاز دارند).
 • موثر برای مشکلات بلع: قرص های جوشان برای کسانی که در بلعیدن قرص مشکل دارند، گزینه ایده آلی می باشد.
 • مفید برای افراد مبتلا به خستگی ناشی از مصرف قرص (pill fatigue): برخی از افراد با مصرف بیش از حد قرص به سندرم pill fatigue مبتلا می شوند. به عبارتی دیگر تمایلی به خوردن قرص نداشته و مصرف آنها را به طور کلی قطع می کنند. اما اگر مولتی ویتامین یا داروی مورد نیاز شما با فرمول قرص جوشان در دسترس است، می توانید به راحتی از آنها استفاده نمایید.
 • نیازی به اندازه گیری ندارد. برخی از پودرها باید با قاشق اندازه گیری شده، هم زده و در نهایت حل شوند. تمامی این کارها تا حدی زمان بر است. اما قرص های جوشان معمولا به سرعت حل شده و شما دیگر نگرانی در رابطه با اندازه گیری آنها ندارید.

اگر شما نیز به دنبال مولتی ویتامین ها در قالب قرص جوشان هستید، سعی کنید آنها را از یک فروشگاه یا داروخانه معتبر تهیه کنید. این مولتی ویتامین ها با ترکیبی منحصربفرد از ویتامین های B و C و نیز کلسیم، منیزیم و روی به کاهش خستگی کمک کرده و انرژی بدنی و عملکرد شما را تا به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *