تغذیه ورزشی

کدام اشتباهات مانع چربی سوزی میشوند؟

در این مقاله به بررسی دلایل و اشتباهاتی میپردازیم که باعث میشوند روند چربی‌ سوزی بسیار کند و حتی متوقف شود. زمانی که بحث چربی‌ سوزی و کاهش وزن میشود هیچ چیزمشکل تر از کم کردن آن ۱۰ پوند وزن آخر نمی‌باشد. در ابتدا شما با سرعت خوبی‌ چربی‌ سوزی می‌کنید اما در مقطعی به جایی می‌رسید که آن نتایج سریع ناگهان تبدیل به یک چربی‌ سوزی بسیار کند خواهد شد.اما چرا؟ اساسا بدن شما نسبت به رژیم غذائی و تمرینات تطابق پیدا می‌کند و نتیجه این میشود که کم کردن ۱۰ پوند وزن هنگامی که ۱۹۰ پوند وزن دارید بسیار سخت تر و دشوارتر از زمانی‌ میباشد که شما می‌خواهید ۱۰ پوند وزن هنگامی که دارای ۳۰۰ پوند وزن دارید کم کنید.

در این نقطه شما نیازمند تنظیم کردن مناسب رفتار‌ها و انتخاب ‌های خود در سبک زندگیتان هستید. تغییرات کوچک واقعا میتوانند نتایجی‌ بزرگ را در پی‌ داشته باشند. در ادامه به چند اشتباهی‌ اشاره خواهیم کرد که ممکن است شما در حال انجام دادن آنها بدون آگاهی‌ باشید. ایجاد این تغییرات کوچک میتواند به سرعت شما را به بدن دلخواه خود برساند.

کار با گوشی همراه در رختخواب

احتمالا با خواندن تیتر این بخش با خود فکر می‌کنید که گوشی همراه چه ربطی‌ به کاهش وزن میتواند داشته باشد؟ شما تنها کسی‌ نیستید که این چنین فکر می‌کند. مردان و زنان بسیاری هستند که گمان میکنند کار با وسائل الکترونیکی و گوشی همراه تاثیری روی سلامت و تناسب اندام آنها ندارد اما باید بدانید که استفاده از این وسائل روی هر مورد یک تاثیر دومینویی خواهد گذاشت. به غیر از چک کردن ۲۴ ساعته ایمیل‌ها (که خود به شدت استرس زا می‌باشد)، گشت و گذار در کانال ‌های شبکه ‌های اجتماعی و پیگیری انواع اخبار میتواند از دو طریق باعث کاهش زمان خواب ارزشمند شما شود.

در این حالت شما دقایق (یا ساعت ها) را صرف گشت و گذار در اینترنت به جای خوابیدن خواهید کرد و انجام این کار باعث میشود که زمان به خواب رفتن شما بیشتر به طول بیا‌نجامد زیرا بدن شما برای ترشح هورمون خواب (ملاتونین) نیازمند تاریکی‌ کامل می‌باشد. هنگامی که شما با چنین اختلالی مواجه شوید باعث میشود قابلیت مغز شما در کنترل هوس خوردن مواد غذائی کم کیفیت کاهش یابد. این موضوع در تحقیقات نیز ثابت شده است. در یک تحقیق مشخص شد که کمبود ۳۰ دقیقه خواب در روز میتواند باعث افزایش وزن، مقاومت نسبت به انسولین و تاثیر منفی‌ روی متابولیسم بدن در دراز مدت شود.

استفاده از رژیم ‌های غذائی به شدت کم کالری

کاهش وزن به این سادگی‌ هم نیست که گمان کنید با کمتر خوردن میتوانید بیشتر لاغر شوید. هنگامی که شما مصرف کالری خود را بیش از حد کم کنید سطح هورمون ‌های گرلین و لپتین در بدن شما به هم میریزد. این دو هورمون متابولیکی وظیفه سرکوب و افزایش اشتها را در بدن به عهده دارند. کاهش بیش از حد مصرف کالری باعث افزایش سطح هورمون گرلین میشود که هورمونی است که باعث افزایش گرسنگی میگردد و همچنین سطح لپتین را نیز کاهش میدهد که هورمونی است که باعث سرکوب گرسنگی و افزایش توانایی بدن در چربی‌ سوزی است.

این مواردی که خواندید شاید بر خلاف تمام مواردی باشد که رژیم ‌های تازه مد شده به شما می‌گویند اما باید بدانید که کاهش بیش از حد کالری باعث یک کاهش وزن بلند مدت نخواهد شد. اینگونه رژیم‌ها تنها باعث میشوند شما چربی‌ کمتری بسوزانید و همیشه گرسنه باشید. بهترین رژیم٬ آن رژیمی‌ می‌باشد که شما حتی حس نکنید که در حال رژیم گرفتن هستید؛ به این معنی‌ که شما باید از مواد غذائی مرغوب بیشتر (مواد غذائی کامل، طبیعی، غیر فرآوری شده و ضد التهاب) استفاده کنید و تنها اصلاحاتی را در میزان مصرف خود داشته باشید؛ نه اینکه برخی‌ مواد غذائی را به کل حذف کنید. از شمارش میزان کالری‌ها دست بردارید و تمام تمرکز خود را روی کیفیت مواد غذائی قرار دهید. جدای از چربی‌ سوزی شما با این روش٬ روی هوس ‌های غذائی خود کنترل بیشتری خواهید داشت؛ متابولیسم شما سرعت بیشتری خواهد گرفت، تعادل میان هورمون ‌های ایجاد کننده گرسنگی برقرار خواهد شد، سطح انرژی شما بهبود خواهد یافت و بدن شما را تبدیل به یک ماشین چربی‌ سوزی همانطور که شما انتظار دارید خواهد کرد.

عدم مصرف سبزیجات در وعده صبحانه

استفاده از سبزیجات در وعده صبحانه به احتمال زیاد جزو اولویت ‌های شما نمی‌باشد؛ اما باید آنها را در اولویت قرار دهید. سبزیجات با توجه به دارا بودن فیبر بالا میتوانند کاملا باعث سیری شما شوند و همچنین با دارا بودن ویتامین ب میتوانند تک تک سلول ‌های بدن شما را سرشار از انرژی کنند و همچنین متابولیسم شما نیز در بالا‌ترین سرعت خود قرار خواهد گرفت. شما میتوانید از سبزیجات به راحتی‌ در کنار مواد غذائی مورد علاقه و ثابت خود استفاده کنید. مثلا برای شروع میتوانید همراه تخم مرغ خود به آن اسفناج نیز اضافه کنید یا میتوانید برای شروع روز خود از یک اسموتی سبزیجات بهره ببرید.

استفاده از مواد افزودنی بیش از حد در قهوه یا چای

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که در چای یا قهوه خود چه میزان از افزودنی ‌های دیگر استفاده می‌کنید؟ اینکه چند قاشق شکر می‌ریزید؟ یا چقدر از شیرین کننده ‌های مصنوعی یا خامه، شیر یا شربت استفاده می‌کنید؟ در این گونه حالت‌ها بسیاری از افراد می‌دانند که بیش از حد دارند مصرف میکنند اما نسبت به آن توجه نمیکنند و سعی‌ میکنند این موضوع را‌ بی اهمیت جلوه دهند. بسیاری از افراد این موضوع را نمی‌فهمند اما براساس استاندارهای جهانی‌ میزان مجاز مصرف شکر برای مردان در روز ۳۷ گرم (حدود ۱۵۰ کالری) می‌باشد. شکر برای شما که در حال چربی‌ سوزی هستید به هیچ وجه مناسب نمی‌باشد اما بهتر است برای کاهش مصرف آن از گام ‌های کوچک شروع کنید. سعی‌ کنید نصف میزان پیشنهادی یعنی‌ حدود ۱۷ گرم شکر در روز مصرف کنید. مصرف قهوه مطمئنا دارای خواص بسیار زیادی می‌باشد اما هنگامی که آن را سرشار از شکر می‌کنید دیگر آن مزایای مثبت را نخواهد داشت. میتوانید از دارچین یا شیر نارگیل شیرین نشده به منظور کاهش طعم تلخ قهوه استفاده کنید.

غفلت از مصرف پروتئین در وعده صبحانه

بر اساس تحقیقی که در دانشگاه میسوری آمریکا صورت گرفت یک صبحانه که حاوی ۳۵ گرم پروتئین می‌باشد؛ میتواند منجر به جلوگیری از افزایش وزن، کاهش حجم غذای‌ مصرفی در روز، کاهش گرسنگی و ایجاد ثبات در سطح گلوکز در بدن شود. به طور ویژه‌تر یک وعده صبحگاهی حاوی این میزان پروتئین میتواند باعث شود شما در روز حدودا ۴۰۰ کالری کمتر مصرف کنید و چربی سوزی بیشتری را نیز تجربه کنید. اما به چه دلیل؟ پروتئین از طریق ایجاد ثبات در سطح قند خون میتواند باعث حفظ ثبات در سطح انرژی بدن شود. این موضوع باعث کاهش اشتیاق به مصرف مواد غذائی بعد از وعده صبحانه میشود و میتواند باعث بهبود شکل فیزیکی‌ بدن شود.شما میتوانید با استفاده از تخم مرغ، لبنیات و گوشت در وعده صبحانه از مزایای دراز مدت آن در طول روز بسیار بهره ببرید.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *