تغذیه ورزشی

نکات اساسی برای تسریع و حفظ چربی سوزی

از مکمل (CLA) استفاده کنید

(سی ال ای) یا (Conjugated linoleic acid) چند سالی‌ است که به عنوان یک چربی‌ سوز وارد دنیای بدنسازی شده است. چندین تحقیق در مورد تاثیر گذاری این مکمل روی چربی‌ سوزی در انسان انجام شده است که نتایج آنها قابل قبول بوده و تاثیر گذاری این مکمل را تایید میکنند. در روز میتوانید ۳ گرم از این مکمل استفاده کنید.

مصرف مکمل ‌های چربی‌ سوز را مد نظر قرار دهید

اگرچه اینگونه مکمل‌ ها معجزه نمیکنند و درمان کامل اضافه وزن شما محسوب نمیشوند؛ اما در صورت مصرف درست از این مکمل‌ها در کنار رژیم غذایی و تمرین اصولی به خوبی‌ میتوانند فرآیند چربی‌ سوزی شما را سرعت بخشند.

به منظور تسریع چربی سوزی از کراتین استفاده کنید

کراتین که به عنوان یک مکمل عضله‌ ساز قدرتمند شناخته میشود همچنین میتواند در چربی‌ سوزی به شما کمک کند. میزان عضله‌ سازی حاصل از مصرف کراتین میتواند سرعت متابولیسم بدن شما در حالت استراحت را افزایش داده و باعث چربی‌ سوزی بیشتر شود. این موضوع در دوره چربی‌ سوزی حیاتی می‌باشد زیرا در رژیم ‌های کم کالری شاهد کاهش حجم عضلات و کاهش سرعت متابولیسم خواهیم بود. البته در نظر داشته باشید که اگر کنترلی بر روی اشتهای خود ندارید؛ مصرف کراتین ممکن است اشتهای شما را افزایش دهد. به همین دلیل است که در فازهای کاهش وزن و چربی سوزی به افراد آماتور کراتین تجویز نمیکنند.

افزایش مصرف سبزیجات

سبزیجات دارای ارزش غذایی بسیار بالایی هستند به این معنی‌ که آنها دارای بیشترین مواد مغذی با کمترین میزان کالری میباشند که در صورت مصرف آنها شما میتوانید با دریافت کمترین کالری خود را سیر کنید. در روز ۵ وعده از سبزیجات مصرف کنید میتوانید آنها را به عنوان میان وعده، در ساندویچ یا کنار وعده غذایی‌ اصلی‌ خود مصرف کنید.

بیش از حد به چربی‌ سوز‌ها متکی‌ نباشید

چربی‌ سوز‌ها ممکن است که باعث کاهش توده چربی در بدن شوند اما هیچگاه نمیتوانند عادات غذایی بد و ضعیف شما را پوشش دهند. اگر شما از محصولاتی که در نکات قبلی بیان شد؛ بدون تمرین و تغذیه خوب استفاده کنید مطمئنا بیشتر چربی‌ به دست خواهید آورد تا اینکه از میزان آن بکاهید. چربی‌ سوز‌ها قرص‌های جادویی نیستند. از آنها در کنار یک برنامه تمرینی و رژیم غذایی کارامد و مناسب استفاده کنید.

روزانه ۳۰ تا ۷۰ گرم از فیبر‌ها استفاده کنید

فیبر‌ها باعث کاهش سطح انسولین و با توجه به مجموع کالری موجود در آنها میتوانند کیفیت چربی‌ سوزی شما را مشخص کنند. فیبر‌ها آب را جذب میکنند و میتوانند در معده شما حجم بیشتری را اشغال کنند و از همین جهت در سرکوب اشتها تاثیر گذار هستند. از مواد غذایی سرشار از فیبر می‌توان به جو دو سر و انواع لوبیا اشاره کرد. هنگام خرید مواد غذایی میزان فیبر موجود در آن را مورد بررسی قرار دهید.

غذاهای مضر را از زندگی‌ خود حذف کنید

غذاهای مضر به آن دسته از غذا‌هایی گفته میشود که تقریبا چیزی جز کالری به شما ارائه نمی‌دهند نظیر سیب زمینی‌ سرخ کرده، چیپس و شیرینی جات. اما از طرفی‌ مواد غذایی نظیر پیتزا و همبرگر دارای ارزش غذایی بالا تری هستند و مصرف آنها به صورت پراکنده به عنوان وعده ‌های تقلبی مخصوصا اگر در رژیم باشید میتوانند واقعا مفید واقع شوند. پس تفاوت‌ها را بشناسید.

از میزان مناسبی از پروتئین‌ها استفاده کنید

بسیاری از بدنسازان هنگامی که در رژیم هستند میزان مصرف پروتئین خود را به حداکثر میرسانند. اما باید بدانید که پروتئین نیز حاوی کالری می‌باشد و اگر بیش از حد مصرف شود مقادیر اضافه به شکل چربی‌ ذخیره خواهند شد. مصرف روزانه ۱.۵ ۲ تا ۲.۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن به عنوان یک قانون کلی‌ میتواند شروع بسیار خوبی‌ برای شما باشد. این میزان پروتئین آمینو اسید کافی‌ برای حفظ توده ماهیچه‌ها را فراهم میاورد و در عین حال میزان دریافت کالری شما نیز تحت کنترل باقی‌ خواهد ماند.

از چربی‌ ‌های سالم بیشتر استفاده کنید

چربی‌ ‌های سالم به طور کامل توسط افرادی که خواهان چربی‌ سوزی هستند؛ مورد غفلت قرار می‌گیرد و از آنها بسیار کم استفاده میشود. شما برای چربی‌ سوزی نیازمند کاهش میزان کالری دریافتی خود هستید و به هیچ عنوان نباید مصرف چربی‌ ‌های سالم را به طور کامل کنار بگذارید. چربی‌‌ها برای هضم شدن در معده به مدت زمان بیشتری نیازمند هستند و میتوانند سطح قند خون شما را کنترل کنند، همچنین میتوانند باعث احساس سیری بیشتر و کاهش هوس ‌های غذایی شما شوند. از منابع غذایی چربی‌ ‌های سالم می‌توان از آووکادو، ماهی‌ ‌های چرب، زیتون، آجیل‌ها و دانه ها، روغن زیتون، روغن کتان و روغن کانولا نام برد.

در وعده ‌های تقلبی خود از غذا ‌های مضر تنها برای رفع هوس خود استفاده کنید

اگر شما عاشق خوردن یک غذای‌ خاص هستید مجبور نیستید که خود را از خوردن آن محروم کنید. از غذاهای بدی که آنها را دوست ندارید و یا هوس خوردن آنها را ندارید دوری کنید. هنگام مصرف وعده ‌های تقلبی خود آن را تنها برای رفع هوس خود مصرف کنید. برای مثال یک پیتزا کامل را نخورید بلکه تنها یک تکه آن را مصرف کنید، طعم آن را بچشید و از آن لذت ببرید و بقیه پیتزا را با دیگران به اشتراک بگذارید.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *