مکمل شناسی

همه چیز راجع به مکمل پروتئین وی

همه چیز در مورد پروتئین وی

در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کامل با مکمل وی آشنا کنیم. معروف ترین و پر مصرف ترین مکمل در دنیای بدنسازی پروتئین وی میباشد و اکثر افراد بارها از آن استفاده کرده اند؛ اما هنوز خیلی از افراد به طور کامل با این مکمل آشنا نیستند، حتی دیده شده برخی از افراد فکر میکنند که وی نام یک شرکت یا یک برند تولید کننده مکمل میباشد و یا برخی هنوز با انواع مختلف آن آشنا نیستند و تفاوت قیمت انواع مکمل های وی برای آنها عجیب میباشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کامل با مکمل پروتئین وی آشنا کنیم. مدت زمان تخمینی مطالعه این مطلب ۷ دقیقه میباشد.

پروتئین وی چیست و از چه چیزی تهیه میشود؟

” وی ” در واقع به آب پنیر اشاره دارد که در طول فرآیند انعقاد یا لختگی شیر تولید میشود.۲۰% پروتئین تشکیل دهنده شیر حیوانات از وی و ۸۰% مابقی آن پروتئین کازیین می‌باشد. وی دارای اجزای متنوعی نظیر آلبومین و گلوبولین می‌باشد که بسته به محل ترشح آنها میتواند ترکیبات مختلفی‌ را شامل شود. از آنجایی که اکثر ما٬ مصرف کنندگان مواد لبنی تهیه شده از شیر دام‌ها هستیم؛ بیشترین پروتئین وی که ما هضم می‌کنیم آلفا لاکتالبومین و بتا لاکتوگلوبین هستند.

پروتئین وی یک منبع کامل پروتئین می‌باشد که دارای طیف کامل آمینو اسید های ضروری برای بدن می‌باشد. بر خلاف پروتئین کازئین٬ پروتئین وی میتواند به سرعت داخل مایعات حل شود. این امر پایه و اساس تولید بسیاری از محصولات لبنی نظیر پنیر و خامه می‌باشد. برای مثال پروتئین وی طی‌ فرآیندی اسیدی به واسطه‌ ته نشینی پروتئین کازئین به دست میاید. پروتئین کازئین در محلول دارای PH پایین قابل حل نمی‌باشد. خاصیت ژله مانند پنیر نیز به دلیل همین لخته شدن پروتئین کازیین می‌باشد اما با وجود جداسازی پروتئین وی از پنیر همچنان در محصول نها‌یی مقداری پروتئین وی یافت خواهد شد. مشابه بسیاری از تولیدات محصولات لبنی هضم شیر در بدن انسان نیز با جداسازی کازئین از وی توسط اسید معده شروع میشود.

وی به تنهایی خود شامل پروتئین وی، لاکتوز، مواد معدنی و چربی‌ می‌باشد. برای تولید مشتقات وی روش‌های فیلتراسیون متنوعی‌ نظیر میکروفیلتراسیون و اولترافیتراسیون وجود دارد. بعد از اینکه پروتئین از محصول جدا شد با روش‌هایی آن را خشک کرده تا در اختیار شرکت‌های مکمل سازی و دیگر شرکت‌ها قرار گیرد.

پروتئین وی دارای چه انواعی می‌باشد؟

 • پروتئین وی کنسانتره (WPC) : این محصول تولید شده توسط روش اولترافیتراسیون می‌باشد که شامل ۹۰% پروتئین به صورت کنسانتره می‌باشد که این میزان میتواند تا ۲۰% نیز کاهش یابد.مابقی این محصول شامل لاکتوز، مواد معدنی و چربی‌ می‌باشد.
 • پروتئین وی ایزولیت (WPI) : این محصول میتواند توسط روش‌های متعددی تولید شود که هدف از تولید این محصول دستیابی به محصولی با میزان پروتئین ۹۰% و بدون لاکتوز می‌باشد.تولید کنندگان اغلب همراه با فیلتراسیون از روش تبادل یونی‌ نیز به صورت ترکیبی‌ استفاده میکنند تا بتوانند جدا سازی ذرات را به صورت انتخابی انجام دهند و نسبت به وی کنستانتره از قیمت بالاتری برخوردار است.
 • پروتئین وی هیدرولیزیت (WPH) : این محصول تولید شده توسط هیدرولیز آنزیمی هر دو پروتئین ایزولیت و کنسانتره می‌باشد که به نسبت روش جدیدی محسوب میشود.در این روش مخصوص پیوند پپتیدی بین پروتئین‌ها شکسته میشود که این امر باعث کاهش زمان هضم این پروتئین میشود.

عملکرد پروتئین وی چگونه است و چه مزایایی دارد؟

پروتئین یک درشت مولکول حیاتی می‌باشد که نقش اساسی‌ در تولید و حفظ ماهیچه‌ها ایفا می‌کند. برای اینکه توضیح کوتاهی‌ بخواهیم در مورد عملکرد پروتئین بدهیم اول باید بدانید که امینو اسید‌ ها واحد‌های سازنده پروتئین‌ها هستند. پروتئین‌ها نیز واحد‌های سازنده ماهیچه‌ها هستند. پس نتیجه این میشود که ماهیچه‌ها مخازن غنی از امینو اسید‌ها در بدن انسان میباشند. امینو اسید‌ها وظایف بسیاری را درون بدن انجام میدهند نظیر انتقال نوروترنسمیتر ها، تولید انرژی، کارکرد صحیح مغز، کارکرد صحیح قلب، بهبود سیستم ایمنی بدن و بسیاری فعالیت های دیگر.
مصرف پروتئین وی دارای مزایای چند گانه ای می‌باشد که همه آنها به واسطه وجود امینو اسید‌ها و نقش اساسی‌ آنها در بدن می‌باشد. پروتئین وی کامل‌ ترین پروتئین می‌باشد که دارای مقادیر فراوانی‌ لوسین است که نقشی‌ اساسی‌ در تنظیم سنتز پروتئین ماهیچه‌ها ایفا می‌کند. پس این مکمل مزایای فراوانی‌ را میتواند به افرادی که به دنبال بهبود وضعیت بدنی خود میباشند تقدیم کند.

ویژگی های برتر پروتیئن وی

 • دارای سرعت جذب بالا٬ به راحتی‌ میتواند داخل هر رژیم غذایی گنجانده شود
 • واکنش‌های آنابولیکی در تمرینات استقامتی افزایش می یابد
 • باعث حفظ ماهیچه‌ها شده و اثر افزایش سن بر تخریب ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند
 • میتواند محیطی‌ ضد کاتابولیک در مواقع تمرینات طولانی‌ هوازی ایجاد کند
 • افزایش حساسیت جذب انسولین و افزایش میزان متابولیسم و چربی‌ سوزی
 • بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن مخصوصا برای افرادی که از نظر فیزیکی‌ فعال هستند
 • افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)
 • افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون
 • پیشگیری از سرطان و بیماری

آیا مصرف پروتئین وی اثرات جانبی نیز دارد؟

پروتئین وی توسط اکثر افراد بدون هیچ مشکلی‌ مصرف میشود ولی‌ در شرایط خاص ممکن است یکی‌ از اثرات جانبی زیر برای فرد رخ دهد:

 • نفخ، گرفتگی و ناراحتی‌ معده
 • حالت تعوع
 •  افزایش حرکات روده
 •  ایجاد واکنش‌های آلرژیک

این اثرات جانبی نیز میتوانند در صورتی‌ که شما بر غذا‌هایی که نسبت به آن آلرژی دارید نظارت داشته باشید کاهش یابد. اگر که مقادیر کم پروتئین وی نیز باعث ناراحتی‌ دائمی معده شما میشود میتوانید از یک پروتئین وی دیگر استفاده کنید و یا میتوانید همراه مصرف پروتئین وی از آنزیم‌های گوارشی استفاده نمائید. اصولا استفاده از مکمل های مجاز مانند پروتیئن وی هیچ آسیب و عوارضی برای افراد ندارد مگر در شرایط بسیار خاص و محدود که ممکن است افراد نسب به یک ماده حساسیت غذایی داشته باشند.

چگونه و چه وقت باید از پروتئین وی استفاده کنیم؟

برای مصرف پروتئین وی شما مجبور نیستید که حتما آن را به صورت خالص و خام مصرف کنید. در حقیقت با کمی‌ تلاش و کمی‌ خلاقیت شما میتوانید انواع مختلفی‌ از نوشیدنی‌‌های پروتئینی و غذا‌های مختلف را با پروتئین وی مخلوط و مصرف نمایید.
در مورد زمان مصرف نیز نمی‌توان مصرف پروتئین وی را به یک زمان خاص محدود کرد. پروتئین وی فقط یک پروتئین می‌باشد و همانند هر ماده غذایی دیگر شما باید زمانی‌ از پروتئین وی استفاده کنید که نیازمند یک افزایش مقدار پروتئین در وعده غذایی خود می‌باشید. قابل ذکر است که مصرف پروتئین وی در زمان‌های نزدیک به برنامه تمرینی مخصوصا قبل و بعد از تمرین میتواند بسیار مفید واقع شود.

چه مقدار باید پروتئین وی مصرف کنیم؟

یک فرد معمولی روزانه حدود ۱ تا ۲ گرم پروتئین برای هر یک پوند (حدود ۴۵۰ گرم) از وزن بدنش نیاز دارد؛ بنابراین یک فرد متوسط با وزن تقریبی ۷۰ کیلوگرم، باید روزانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم پروتئین مصرف کند. پودرهای پروتئینی که با آب یا شیر مخلوط می شوند معمولا از انواع مناسبی هستند که کیفیت بالایی داراند و شما می توانید از آنها استفاده کنید. البته لازم نیست تمام پروتین مورد نیاز خود را از طریق مکمل تهیه کنید، میتوانید بسته به نیاز خود مقداری از پروتئین وی و مابقی را از طریق تغذیه تامین کنید.
از آنجایی که نیاز‌های هر فرد برای دریافت پروتئین یکسان نمی‌باشد تعیین کردن عدد خاصی‌ برای این موضوع درست نمی‌باشد. اولین کاری که شما باید انجام دهید تعیین میزان کالری و درشت مغذی‌های مورد نیاز روزانه شما می‌باشد. بعد از تعیین دقیق میزان این درشت مغذی‌ها شما میتوانید میزان دریافت پروتئین خود را بر اساس آن تعیین کنید.

بهترین مکمل های وی موجود در بازار جهانی

مکمل های پروتیئنی بسیار زیادی دربازار جهانی موجود میباشد، برای خرید پروتئین وی بهتر است نگاهی به ساپلمنت فکت روی مکمل بکنید پروتئن وی بهتر است که در ترکیب آن کربوهیدرات ، شکر و سدیم کمی موجود باشد، و انواع طیف های مختلف آمینو اسید نیز در آن موجود باشد. ما در پایان مقاله برخی از بهترین پروتئین های وی موجود در سایت بادی من را معرفی نموده ایم.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی

با توجه به هدف شما و سایر مکمل های مصرفی شما٬ میتواند زمان مصرف پروتیئن وی برای شما متفاوت باشد؛ اما بهترین زمانی که برای اکثر موارد کاربرد دارد عبارتند از:

 • یک وعده صبح ، یک وعده بلافاصله بعد از تمرین و یک وعده قبل از خواب

مهم ترین و بهترین زمان مصرف پروتیئن وی مخصوصا وی ایزوله درست بلافاصله بعد از تمرین میباشد. میتوانید در وعده صبحانه و وعده قبل از خواب پروتیئن وی را همراه با شیر مصرف کنید.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *