صفحه اصلی / تغذیه ورزشی / چگونه چربی سوزی کنیم؛ بدن چگونه کات میشود؟

چگونه چربی سوزی کنیم؛ بدن چگونه کات میشود؟

حرکت بالانس دست جمع

این سوالی است که برای اکثر بدنسازان خصوصا در دوران تفکیک عضلانی پیش می آید بارها دیده شده که بدنسازی به دلیل رعایت نکردن اصول صحیح تمرین و تغذیه در دوران کات یا همان تفکیک با کاهش حجم و افت عضلانی مواجه شده و زحمات چند ساله آنها طی دو ماه از میرود و دچار افت عضلانی در این دوره می شوند در این مبحثبه صورت کلی در ارتباط با چربی سوزی و تخصصی تر در مورد کات کردن عضلات توضیح می دهیم .

به منظور چربی سوزی و کات میبایست ذخایر گلیکوژن کاهش یابد

همان طور که قبلا توضیح دادم ابتدا باید نحوه سوخت رسانی عضله و تفاوت آنها را در ورزشهای هوازی طولانی و تمرینات قدرتی کوتاه مدت بدانیم . سریعترین و در دسترس ترین سوخت ذخیره شده در ماهیچه ها فسفاژن است که در تمرینات قدرتی و غیر هوازی به مصرف می رسد و تا حداکثر حدود ۱۰ ثانیه به اتمام می رسد بعد از آن عضلات از ذخائر گلیکوژنشان استفاده می کنند که بر اثر سوخت ناقص گلیکوژن و به دور از اکسیژن اسید لاکتیک تولید می شود که با بالا رفتن درصد اسید لاکتیک خون از حد مشخص درد عضلانی حادث می شود و کارائی فرد به شدت پائین می آید که این٬ حدود ۱ تا ۲ دقیقه بستگی به توانائی و تحمل افراد طول می کشد با اتمام ذخائر گلیگوژن در عضلات بدن به سراغ ذخائر کبد می رود .

( گلیکوژن از سنتز گلوکز – قند خون – تو لید و در کبد و عضلات ذخیره می شود ) در صورتی که بدنتان کاملا از ذخائر گلیکوژن تخلیه شود بعد از آن به سراغ ذخائر لیپید ها ( چربی ) و شکستن آنها به گلیسرول و تولید انرژی می شود که این حالت در تمرینات بدنسازی به ندرت اتفاق می افتد با توجه به بارگیری های کربو هیدراتی که در رژیم غذائیشان وجود دارد . منابع کربو هیدرات عبارتند از: سیب زمینی٬ برنج٬ انواع نان ٬ ماکارونی٬ عدس و…که بعد از گوارش به قند تبدیل می شود.

تمرینات هوازی به کات شدن بدن کمک میکند

نکته مهم اینکه در تمرینات هوازی و طولانی مدت ۹۹ درصد انرژی از منابع چربی تامین میشود و در تمرینات شدید – قدرتی و کوتاه مدت بدن از ذخائر گلیکوژن استفاده می کند. بنابراین تنها راه کاهش چربی بدن دویدن – دوچرخه و تمرینات مشابه با شدت کم و مدت زمان زیاد می باشد. یک تست ساده برای میزان شدت تمرین صحبت کردن است؛ باید تقریبا طبیعی و بدون قطع شدن صدا برای تنفس بتوانید صحبت کنید نکته دیگر در شدت تمرین میزان ضربان قلب است که نباید از ۷۰ – ۸۵ % درصد ماکزیمم مجاز تجاوز کند برای به دست آوردن این حد ماکزیمم سن خود را از عدد ۲۲۰ کم کنید .
یک مورد مهم دیگر اینکه در حین تمرینات هوازی نباید دچار سوزش عضلانی شوید زیرا به این معنی است که بدن به سراغ ذخائر گلیکوژن رفته و به عبارت دیگر تمرین از دایره هوازی به سیستم غیر هوازی پیش می رود و باید شدت آنرا کم کنید اما مدت زمان بهینه چقدر است نیم ساعت تا حداکثر ۴۰ دقیقه (۴ روز در هفته ) مناسب است دلیل مشخص کردن حد بالا هم این است که دویدن های طولانی واستقامتی موجب شکستن پروتئین و تجزیه بافتهای عضلانی می شود .
اما بهترین زمان چه موقع است پاسخ این است که هر قدر که بدن بیشتر از ذخائر گلیکوژن تخلیه شده باشد سریعتر به سمت مصرف چربی های ذخیره شده می رود و صبحها قبل از صبحانه یا بعد از تمرینات با وزنه بدن در این حالت قرار دارد .

رژیم غذایی در دوره کات چگونه باشد؟

اما رژیم غذایی ما در دوران کات چگونه باشد تا با حفظ و حتی ساخت عضله کمترین میزان ذخیره چربی را در بدن داشته باشیم و مقدار مازاد آنرا بسوزانیم برای چربی سوزی باید در بالانس منفی کالری باشید و برای عضله سازی باید در بالانس مثبت کالری و نیتروژن یا همان پروتئین.
یک اصل مهم در رژیم غذائی این است که برای کاری که می خواهید انجام دهید غذا بخورید نه کاری که انجام داده اید . به عبارت دیگر بعضی ورزشکاران این اشتباه را مرتکب می شوند که چون نیم ساعت دویده ام (مثلا ساعت ۱۰ صبح ) پس در وعده ناهار می توانیم غذای بیشتری بخورم و بعد از آن هم دو ساعت می خوابند!

وعده صبحانه بیشتر باید از پروتئین تشکیل شده باشد؛ خصوصا اگر کار شما پشت میز نشستن تا ظهر است وعده قبل از خواب نیم روز حداکثر ۲۰۰ کالری باید باشد و وعده قبل از تمرین حدود ۱۰۰۰ کالری ( هنگام خواب ۲۰درصد کمتر کالری می سوزانیم و هنگام تمرین حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ کالری نیاز داریم ) اما هنگام رژیم و مصرف کم کربوهیدرات بدن متابولیسم ( سوخت و ساز ) و هورمونهای چربی سوز را در وضعیت پائینی قرار می دهد بدنسازان حرفه ای کربوهیدرات ها را به صورت دوره ای مصرف می کنند به دو دلیل:

  1. هر چند وقت یک بار با خوردن خوراکیهای آزاد کننده انسولین از قبیل – مربا – شیرینی – بدن را به این اشتباه بیندازید که دوران رژیم پایان گرفته است.
  2. یک یا دور روز در هفته ( معمولا اخر هفته و تعطیلات ) مصرف کربو هیدرات خود را دو برابر می کنند و در بقیه ایام هفته از یک رژیم کم کربو هیدرات پیروی می کنند و بدین شکل سطح انرژی خود را افزایش می دهند تا بتوانند به سختی تمرین کنند و بدن از ذخائر گلیکوژن کاملا تهی نشود .

این رژیم به کربو سایکلینگ یا چرخه کربوهیدراتی معروف است که در آن میزان مصرف پروتئین و کربوهیدرات عکس هم هستند. هرچه میزان مصرف کربوهیدرات در آن روز کمتر شود؛ میزان مصرف پروتئین افزایش میابد. در چرخه کرب سایکل کیفیت کربوهیدرات و چربی دریافتی بسیار مهم است. مقدار چربی دریافتی نیز در این رژیم محدود میشود.

در دوره چربی سوزی مصرف پروتئین بسیار مهم است

در چند سطر بالا کلیاتی در مورد مصرف کالری در صبح و قبل از تمرین توضیح دادیم. ۵ وعده غذائی برای بدنسازان حداقل مطلق است  و بهتر است تا ۷ و ۸ وعده هم برسد . مصرف کربو هیدرات دیر هضم ( نان جو٬ نان گندم حبوبات و برنج قهوه ای) قبل از تمرین توصیه می شود تا سطح گلوکز خون به سرعت بالا نرود و فرآیند چربی سوزی در حین تمرین را به حداکثر برسانیم اما بعد از تمرین کربوهیدراتهای سریع الهضم به بالا بردن سطح انسولین خون کمک می کند و بدن را در حالت آنابولیک قرار می دهد .

در نظر داشته باشید که بعد از تمرین بدن در یک حالت کاتابولیکی شدید قرار دارد و باید سریعا ذخائر گلیکوژن عضلات احیا شود ) – بهتر است از ۱۰ گرم گلوتامین محلول در آب میوه کربوهیدراتی شیرین ( معمولا اب انگور سیاه ) به همراه خرما بلافاصله بعد از تمرین استفاده کنیم. میتوانیم یک پیمانه پروتئین وی را نیز برای مصرف در نظر بگیریم.

نان های شیرینی- کلوچه – سیب زمینی و برنج سفید را بعد از تمرین استفاده کنید و نگران افزایش چربی بدن نباشید . زیرا این مواد مغذی بیشتر به فرآیند ریکاوری افزایش سطح انسولین و ذخیره انرژی و حفظ عضلات کمک می کند . استفاده بیشتر مواد پروتئینی و استفاده کمتر از کربوهیدرات به چربی سوزی و کات شدن بدن شما کمک میکند.

وقتی که در دوران کات هستید حتی بیشتر از دوران حجم باید پروتئین مصرف کنید . بدن می تواند تقریبا نیمی از پروتئین مازاد بر نیازش را برای انرژی مصرف کند . بر خلاف تصور عموم تمرین شکم به تنهائی موجب کاهش چربی ها نمی شود زیرا هنگامی که بدن شروع به سوزاندن چربی می کند به شکل منظم و از همه جای بدن و بدون تمرکز بر یک قسمت خاص انجام می دهد و تمرینات شکم فقط عضلات شکم را تقویت می کند و شکل مناسبی به آن می دهد و منتهای آن همین است.

عضلات شکم را باید دو یا سه بار تمرین داد و انجام ستهای طولانی و تکرار های زیاد دراز نشست تاثیری در روند رشد عضلات این ناحیه نخواهد داشت. تحقیقات و نتایج تجربی نشان داده است که ستهای ۲۵ تکراری اما آرام و کنترل شده که در بخش منفی حرکت کمر تا نزدیک تخته پائین بیاید ولی با آن تماس پیدا نکند بسیار موثر است. برای تقویت و توسعه بخش بالائی عضلات شکم تخته شیبدار مناسب است و بالا کشیدن پاها در حالت آویزان بهترین حرکت برای تقویت عضلات پائین شکم است.
چند نکته دیگر اینکه کمبود ویتامین C چربی سوزی را کند می کند و چای سبز یک آنتی اکسیدان عالی و چربی سوز طبیعی به شمار می رود. همچنین خوردن یک فنجان قهوه غلیظ قبل دویدن به سوختن بهتر چربی ها کمک می کند. دیگر چیزی نیاز ندارید جز مقداری مکمل بر حسب نیاز و شرایط بدنی٬ صبر و اراده که آن را هم در هیج کجا به جز وجود خودتان نمی توانید پیدا کنید این موارد را رعایت کنید تا بدنی کات شکمی صاف و ۸ خط و تفکیک شده داشته باشید!

استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

8 دیدگاه برای چگونه چربی سوزی کنیم؛ بدن چگونه کات میشود؟ ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *