تغذیه ورزشی

نکات ساده و کاربردی به منظور لاغری و کاهش وزن

مرد درحال دویدن در کنار رودخانه

در مسائل مربوط به کاهش وزن و چربی‌ سوزی همیشه شایعات و دروغ‌های بی‌اساس زیادی شنیده میشود. معمولا مردم برای لاغر شدن دست به انجام کارهای دیوانه واری میزنند که هیچ کدام از آنها هیچ پایه و اساس علمی‌ ندارد و هیچ تحقیقی حمایت کننده آنها نمی‌باشد. پس از سال‌ها تلاش و تحقیق دانشمندان چندین روش و تاکتیک را برای کاهش وزن پیدا کرده‌اند که میتوانند بسیار موثر باشند. در اینجا ما برای شما چند نکته علمی‌ را بیان خواهیم کرد که میتواند شما را در مسیر کاهش وزن کمک کند.

آب بنوشید مخصوصا قبل از وعده‌های غذائی

معمولا بیان میشود که نوشیدن آب میتواند به چربی‌ سوزی کمک کند و باید اشاره کرد که این موضوع درست می‌باشد. نوشیدن آب در یک بازه زمانی‌ ۱ تا ۱.۵ ساعته میتواند ۲۴ تا ۳۰ درصد سرعت متابولیسم را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن نیم لیتر آب نیم ساعت قبل از صرف وعده غذائی میتواند باعث مصرف کمتر کالری توسط فرد رژیم گیرنده شود و باعث میشود فرد حدود ۴۴% بیشتر وزن کم کند.

خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه به کاهش وزن کمک میکند

خوردن تخم مرغ کامل در صبح دارای مزایای بسیار زیادی از جمله کاهش وزن می‌باشد. در تحقیقات٬ مشخص شده است که جایگزین کردن تخم مرغ به جای صبحانه‌های بر پایه کربوهیدرات میتواند تا حدود ۱۲ ساعت بعد از آن باعث مصرف کالری‌های کمتر شود و باعث میشود فرد وزن و چربی‌ را از دست بدهد. اگر نمیتوانید برای صبحانه به هر دلیلی‌ از تخم مرغ استفاده کنید ایرادی ندارد. هر منبع پروتئین با کیفیت برای صبحانه میتواند همین تاثیر را داشته باشد.

قهوه بنوشید (ترجیحا تلخ)

این روز‌ها از قهوه چهره خوبی‌ در مجامع نشان داده نمی‌شود. یک قهوه با کیفیت دارای مقادیر فراوانی از آنتی اکسیدان‌ها می‌باشد و دارای مزایای زیادی می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که کافئین موجود در قهوه میتواند سرعت متابولیسم را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد و همچنین میتواند میزان چربی‌ سوزی را ۱۰ تا ۲۹ درصد بیشتر کند. فقط به یاد داشته باشید که نباید به آن مقادیر زیاد شکر یا دیگر ترکیب‌های پر کالری دیگر اضافه کنید. این کار باعث میشود که شما از دریافت مزایای قهوه محروم بمانید.

چای سبز بنوشید

همانند قهوه چای سبز نیز دارای مزایای بسیار زیادی می‌باشد که یکی‌ از آنها چربی‌ سوزی می‌باشد. چای سبز دارای مقادیر کم از کافئین است اما این چای همچنین دارای یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به نام کاتوچین می‌باشد که این آنتی اکسیدان همراه با کافئین در جهت چربی‌ سوزی بدن عمل میکنند و این فرایند را بهبود می‌بخشند.

طبخ غذا‌ها با روغن نارگیل

روغن نارگیل بسیار سلامت می‌باشد. این روغن دارای مقادیر فراوان از چربی‌‌ها به نام تریگلیسیرید‌های دارای زنجیره متوسط هستند که این چربی‌‌ها در بدن به طور متفاوتی از چربی‌‌های دیگر در بدن متابولیزه میشوند. در تحقیقات مشخص شده است که این چربی‌‌ها میتوانند با افزایش سرعت متابولیسم تا روزی ۱۲۰ کالری را بسوزانند و همچنین با کاهش اشتها در فرد میتوانند باعث شوند که فرد در روز تا ۲۵۶ کالری کمتر مصرف کند. به یاد داشته باشید که این موضوع به این معنی‌ نیست که شما روغن نارگیل را در صدر جدول غذائی خود قرار دهید بلکه شما باید در پخت و پز‌های خود به جای روغن‌های دیگر بخشی را نیز از روغن نارگیل استفاده کنید.

استفاده درست و اصولی از مکمل های کاهش وزن

استفاده درست٬ اصولی و بجا از مکمل های کاهش وزن و چربی سوز در کنار رژیم غذایی اصولی و تمرین منظم میتواند روند کاهش وزن شما را تسریع ببخشد. مکمل های مجاز به منظور لاغری دارای انواع ترکیبات طبیعی عصاره قهوه٬ عصاره چای سبز٬ عصاره قهوه سبز٬ گیاه گارسینیا٬ عصاره فلفل و…میباشند که بدن شما را به صورت ترموژنیک وادار به سوخت و ساز بیشتر میکنند.

حذف شکر اضافه

مصرف شکر اضافه یکی‌ از بدترین چیز‌هایی است که میتواند در رژیم شما اتفاق بیفتد و اکثر مردم نیز معمولا این اشتباه را مرتکب میشوند. در تحقیقات٬ مشخص شده است که مصرف شکر با افزایش وزن، بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و دیگر بیماری‌ها ارتباط مستقیم دارد. اگر شما به دنبال کاهش وزن خود هستید؛ باید از مصرف شکر اضافه خودداری کنید. حتی قبل از خرید برخی‌ از غذا‌های به اصطلاح سالم روی برچسب آن را به دقت ببینید زیرا بسیاری از آنها دارای شکر زیادی هستند.

از بشقاب‌های کوچک تر استفاده کنید

در برخی‌ تحقیقات مشخص شده است که استفاده از بشقاب‌های کوچک به طور اتوماتیک باعث میشود که افراد کالری کمتری را مصرف کنند. البته شاید کمی‌ عجیب به نظر برسد اما این روش کارامد می‌باشد.

هنگام گرسنگی از مواد غذائی سالم استفاده کنید

اگر هنگام گرسنگی مواد غذایی سالم را کنار خود حفظ کنید دیگر وسوسه نخواهید شد که از مواد غذایی ناسالم استفاده کنید. وعده‌های غذائی بسیار کوچک سالم و قابل حمل نظیر میوه ها، یک مشت از آجیل ، هویج، ماست یا تخم مرغ آب‌ پز میتوانند بسیار کمک کننده باشند.

بعد از شام دندان‌های خود را مسواک بزنید

گرچه برای این مورد تحقیق خاصی‌ را نیافتیم اما افراد بسیاری توصیه میکنند که بعد از شام دندان‌های خود را بشویید.در این صورت شما دیگر وسوسه نخواهید شد که از وعده‌های غذائی نیمه شب استفاده کنید.

مصرف فیبر بیشتر باعث کاهش اشتها میشود

مصرف فیبر معمولا برای چربی‌ سوزی و کاهش وزن پیشنهاد میشود. در برخی‌ از تحقیقات مشخص شده است که مصرف فیبر باعث احساس سیری در فرد شده و در بلند مدت باعث میشود که فرد بتواند وزن خود را کنترل کند.

مصرف بیشتر از سبزیجات و میوه ها

سبزیجات و میوه‌ها دارای ترکیبات گوناگونی هستند که آنها را برای چربی‌ سوزی بسیار کارامد کرده است. آنها شامل کالری بسیار کم اما فیبر بسیار زیاد هستند. همچنین آنها دارای آب فراوانی‌ هستند که همین موضوع سبزیجات را به یک ماده غذائی کم کالری تبدیل کرده است. در تحقیقات نیز مشخص شد که افرادی که تمایل بیشتری به مصرف سبزیجات و میوه‌ها دارند چربی‌ سوزی بیشتری در آنها مشاهده شده است. این مواد غذائی همچنین بسیار سلامت و مغذی هستند و خوردن آنها جدایی از نوع اهداف شما بسیار با اهمیت می‌باشد.

به آهستگی غذا بخورید

برای مغز کمی‌ طول خواهد کشید تا بفهمد که به اندازه کافی‌ بدن تغذیه کرده است. در برخی‌ تحقیقات مشخص شد که جویدن آهسته تر غذا‌ها باعث میشود که فرد کالری کمتری مصرف کند و هورمون‌های مرتبط با چربی‌ سوزی بیشتری ترشح شود.

به خوبی‌ بخوابید

بحث خواب در کاهش وزن بسیار مورد غفلت قرار گرفته است اما این موضوع شاید اندازه تغذیه صحیح و ورزش کردن دارای اهمیت باشد .در تحقیقات مشخص شده است که خواب بی‌ کیفیت و بد یکی‌ از دلایل اصلی‌ ایجاد چاقی در افراد می‌باشد به صورتی‌ که عدم خواب کافی‌ و خوب در کودکان ۸۹% و در بزرگسالان ۵۵% خطر ابتلا به چاقی را افزایش میدهد.

تهیه و تنظیم مطلب توسط تیم تولید محتوای بادی‌من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ( بادی‌من ) و به منظور مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *